Anneler Günü İçin El Yapımı “Dream Catcher” Düş Kapanı Yapımı

Anneler Günü yaklaşıyor, hepimizi bir hediye telaşı sardı sarmaladı. Peki bu yıl ona ne hediye almayı düşünüyorsunuz?

Çiçeksiz olmaz. En güzelinden bir çiçek sepeti aranjmanı annelerimiz için seçildi. Peki ya bu kadarı yeter mi? Anneler Günü o kadar özel ve derin bir gündür ki, annelerimizin kıymetini bilmemiz gerektiğini bir kez daha anlamamızı sağlar.

Annelerimiz bizden hediye değil, bizimle birlikte geçirecekleri güzel zamanlar ve yeni anılar isterler. Hiçbir Anneler Günü hediyesi, anneniz ile birlikte geçirdiğiniz bir Anneler Günü’nün yerini tutamaz. O yüzden bu özel günde mutlaka onlarla birlikte zaman geçirip her fırsatta onları ne kadar sevdiğinizi söyleyin. İnanın bu en güzel hediyeden de güzeldir!

İnsanı duygu seline sürükleyen bu günde annenize bir buket çiçeğin yanında bir de ellerinizle hediye hazırlamak ister misiniz? Bu yazımızda sizlere Dream Catcher, Türkçe tercümesi ile Düş Kapanı nasıl yapılır onu anlatacağız.

Öncelikle Dream Catcher’ın ne olduğundan biraz bahsedelim. Rüya avcısı adı da verilen Düş Kapanı, Kızılderili inanışına göre kötü rüyaları engelleyen bir sembol. Bu sebeple yataklarının baş uçlarına asarak kendilerini kötü rüyalardan korurlarmış, huzurlu bir uyku çekerlermiş. Düş kapanı bilhassa yeni doğmuş bebeklerin beşiklerinin baş uçlarına asılırmış. Bu sayede bebeklerin aralıksız ve sağlıklı bir uyku çekmesi için kötü rüyaları uzaklaştırdıklarına inanırlarmış.

Peki ya düş kapanı olmasına rağmen kabus gördüklerinde ne yapıyorlarmış dersiniz? Kapanı yakıp yenisini yaparak eski yerine asıyorlarmış. Sanırım bu da kapan körü rüyaları kaptığı için dolu olması ile alakalı olabilir. Bu yakma işlemi de kötü rüyanın hemen ardından, uyanır uyanmaz yapılmalıymış.

Tabii artık bu amaçla kullanan pek kalmamıştır diye düşünüyorum. Ancak yine de hoş bir dekor olarak tercih ediliyor. Siz de sevgili anneciğiniz için bir düş kapanı yapmak istiyorsanız, şimdi de nasıl düş kapanı yapacağınızı anlattığımız kısıma geldik.

Malzemeler;

düş kapanı

Görsel: kaleyann

  • Dilediğiniz boyutta metal çember ya da ahşap kasnak
  • En az 2,5 metre uzunluğunda süet dantel
  • Nakış ipi
  • Doğal taşlar, boncuklar, tüyler
  • Hasır ya da uygun ince kumaş

Gelelim yapılışına! Malzemelerinizi seçmeden daha önce yapılan örnekleri incelemeyi ihmal etmeyin. Bu örnekte Amazonit taşı kullanılmış. Yapan kişi bu taşın anlamına bakarak karar vermiş. Bu taş rengi ve yapısı bakımından Amazon Nehri’ne benzetildiği için adını Amazon’dan alıyor ve insanın zihnini rahatlattığına inanılıyor. Siz de endişelerinizi, umutsuzluklarınızı, korkularını veya kötü düşüncelerinizi uzaklaştırdığına inandıüınız bir taşa sahipseniz, onu kullanabilirsiniz.

dıy düş kapanı

Görsel: kaleyann

Kullanacağınız kasnak büyük veya küçük olabilir. Bu tamamen sizin yapmak İstediğiniz tasarıma bağlı. İlk aşamalarda büyük kasnak üzerinde çalışmak daha kolay olacaktır.

Kullanacağımız renklere karar verdikten sonra ilk önce süet kumaş veya dantel parçasını kasnak etrafına sararak başlıyoruz. Renk seçerken odanızın ve mobilyalarınızın rengini göz önünde bulundurmak daha sonrasında alacağınız sonuçtan sizi memnun edebilmesi için oldukça mühim.

Asmak için kullanacağınız bir miktar kumaş parçasını ilk görselde olduğu gibi bırakıp (Yaklaşık 15 cm kadar) kasnak etrafını komple dolayarak kaplayın. Süet parçasını çember etrafına sararken dikkatli olun ve üst üste bindirmemeye çalışın. Aynı zamanda sıkı bir şekilde tutun ve sarın ki sonradan gerçekleştireceğiniz işlemlerde sizin için bir zorluk teşkil etmesin.

En sona geldiğinizde ise yukarıdaki fotoğraf serisinin 4. karesinde olduğu gibi sert bir düğüm atın. Yine aynı şekilde 15 cm kadar bir kumaş parçası bırakarak kesin. Bu sarkan kısımlar düş kapanınızın üst kısmında olacak.

Bir düğüm kasnağın üzerinde bir düğüm de sarkan iplerin birleşimine attıktan sonra artık kasnak içini doldurmaya geçebiliriz.

dıy düş kapanı

Görsel: kaleyann

Dilediğiniz renkte bir nakış ipi kullanabilirsiniz. Bu örnekte turkuaz, su yeşili tonları karışımı huzur verici bir ton kullanılmış. İpinizin bir ucunu yukarıdaki ilk görselde olduğu gibi dantel düğümünüzün etrafına dolayacak şekilde bağlayın.

Daha sonra ipi kasnağın içerisine nazikçe dahil edebilmek için düğümün içerisinden geçirin ve kasnağın altında kalacak şekilde ipi kasnağın içerisine dahil edin.

İpliği kullanarak tıpkı bir saat gibi 12 eşit parçaya bölün kasnağı. Bunu yapmak için eşit aralıklarla çembere ipi dolamanız ve minik düğümler atmanız gerekiyor. Ardından aynı iplemi kasnağın iç tarafında gerçekleştirin.

Eğer daha küçük bir kasnak kullanıyorsanız 12 parça biraz fazla sık durabilir. Bu durumda daha az dolayarak sayıyı azaltabilirsiniz. Yine aynı şekilde büyük kasnakta da az dolama yaparak daha sakin bir düş kapanı oluşturmayı tercih edebilirsiniz.

dıy düş kapanı

Görsel: kaleyann

Bu işlemi yaparken ipleri sıkı sıkı şekin ki gevşek olmasın. Bu ip işleme kısmında dilediğiniz yerlerle ipliklerin içerisinden boncuklar ve taslar geçirebilirsiniz.

Yaklaşık 4 – 5 dolama sonrasında yukarıdaki fotoğraf serisinin 2. karesinde olduğu gibi sıkı bir düğüm ile son noktayı koyun ve ipi kesin.

Daha sonra 3 ayrı sarkıt için iplikleri bükün veya örün. Bu parçaların uçlarına da boncuklar, taşlar veya tüyler ile bir tasarım yapın. Ardından kasnağın en alt kısmında bulunan 3 noktadan sarkıtlar halinde asın. Eşit bir şekilde ayarlamaya özen gösterin. Aksi halde duvara asılduğı zaman güzel durmayacaktır.

İşte bu kadar… Siz de kendi zevkinize özel bir düş kapanı oluşturabilir, sevdiklerinize özel düş kapanları tasarlayabilirsiniz.

dream chart

Görsel: kaleyann

Düş kapanı ile ilgili kulaktan dolma birçok bilgi var. Bunlardan biri düş kapanı yaparken kullanılan çemberin söğüt ağacı olması gerektiği bilgisi. Bu çemberin hayatın çemberini temsil ettiği ve bebeklikten yetişkinliğe, yaşlılıktan tekrar bebekliğe dönüşü nitelediği. Daha sonra çember içerisine örülen iplikilerin ise bambaşka anlamlara geldiği söylenmekte.

Yazımızı tamamlamadan önce farklı düş kapanı örneklerini inceleyelim.

dreamcatcher

Görsel: shabby chic home decor

Bu düş kapanı orijinalinden oldukça farklı bir yapıda. İçerisi boş, örgüsü yok. Onun yerine barış sembolü kullanılmış. Daha çok doğal yaşamı benimseyen hümanist yapıda kişilerin dağ evlerinde bulunabilecek tarzda bir dekora benziyor.

dreamcatcher

Görsel: Bautawitch

Bu örnekte ise kasnak içerisinde tığ işi bulunuyor. Birçok dantel ve kumaş parçasına da sarkıt olarak yer verilmiş. İçerisinde 10 adet parça ile kasnağa sabitlenmiş bu tığ işi ve danteller oldukça vintage bir hava katmış.

dreamcatcher

Görsel: weboo Link

İki ya da üç renkli tasarımlar, el örgüsü veya makine işi danteller; aklınıza gelebilecek her şekilde tasarlanan bir düş kapanı örneği bulabilmek mümkün. Burada da pudra tonlu renkler tercih edilerek daha pastel tonlu bir düş kapanı yapılmış.

dreamcatcher

Görsel: live master

Üç küçük, bir orta ve bir büyük boy kasnak ile iç içe oluşturulmuş bu ihtişamlı düş kapanı ise birçok tüy ile detaylandırılarak hazırlanmış. Kötü bir düş gördükten sonra yakıp atmaya kıyabileceğimiz türden bir eşya gibi durmuyor değil mi? 🙂 İşin batıl kısmı elbette ki size kalmış. Günümüzde bu düş kapanlarının bir işe yaradığını düşünen oldukça az kişi olduğunu da belirtmek lazım. Fakat çok şık ve huzurlu birer aksesuarlar olduklarını inkar edemeyiz.

Sşiz de bu Anneler Günü için annenize, onu koruması için ellerinizle bir düş kapanı yapıp hediye edebilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*