Çocuklar İçin Yapılabilecek El Yapımı Hediyeler

Çocukların bayramında, çocuklarınıza yapabileceğiniz ya da çocuklarınızla yapabileceğiniz en yapımı oyuncaklar ile onlara eğitici ve değerli bir hediye verebilirsiniz.

Çocuklar, bugünümüzün geleceği, yarınlarımızın umudu. Evlerimizin neşe kaynağı, yüzlerimizin gülme sebebi. Hayatlarımıza bir kere girdiler mi her şey değişiverir birden. Dünyanın en önemli varlığı oluverirler aniden. Her çocuk bir dünyadır ve o dünyanın bir parçası olmak bile heyecan vericidir.

Çocuklarınızın dünyasını zenginleştirmek için yapabileceğiniz bir çok aktivite var. Bunlardan biri de onlar için oyuncak yapmak. Onlarla birlikte, onlar için birer oyuncak yapmak hem eğlenceli hem de eğitici olacaktır. Aynı zamanda kendi yaptıkları oyuncağın önemini hissetmeleri, emek için göstermeleri gereken saygıyı da öğretecektir.

Bu yazımızda 5 tane eğitici ve eğlenceli oyuncak yapımını anlattık. Hemen ilki ile başlayalım!

1 – Çocukların en iyi arkadaşı bez bebek yapımı.

bez bebek yapma

Görsel: make it love it

İlk olarak zor bir oyuncak ile başlayalım. Zor ama imkansız değil. İhtiyacınız olan malzemeler tamamen sizin ne kullanmak istediğinize bağlı.

 • Kumaş parçaları
 • Elyaf
 • Makas, iğne, iplik
 • Düğme, toka vs süsleme gereçleri

Öncelikle kumaş parçasından iki adet yuvarlak kesiyoruz. Bu yuvarlaklar bebeğin kafası olacak. Daha sonra koyu renkli bir kumaştan saç şeklinde parçalar kesiyoruz. Dilerseniz bu kısmı ipliklerle de oluşturabilirsiniz. Tamamen sizin zevkinize kalmış.

İki adet bacak, iki adet kol, gövde için oval kenarlı iki adet beşgen parça ve kıyafet için istediğiniz diğer detayları kesin. Bacak ve kol için 4er parça kesip iki iki birbirine dikebileceğiniz gibi, daha geniş bir dikdörtgen parçayı ikiye katlayarak dikip içlerini de doldurabilirsiniz.
önce kafa için gerekli olan iki yuvarlağı birbirine bir yastık oluşturuyormuş gibi dikin. ardından içerisine elyaf doldurup yuvarlağı kapatın. Saha sonra aynı şekilde bedeni, kolları ve bacakları oluşturup bedende sabitleyin.

Son olarak kıyafetleri bebeğin üzerine geçirin veya dikin.  Bebeğinizi tamamlamak için keçeden gözler, dudaklar ve ayakkabılar yapabilirsiniz.

2 – En eğlenceli oyun saatleri için el kuklası nasıl yapılır?

el kuklası

Görsel: swahili modern

Çocuklarınızın zihinlerini geliştirmede büyük yardımcıları olacak bir oyuncaktır kukla. Onları konuşturup kendi oyunlarını kendileri yazarlar. Ayrıca görsel öğrenim açısından da büyük kolaylık sağlar. Çocuğunuzun kuklasını kendiniz yapmak ister misiniz? Bu çok kolay.

İhtiyacınız olan şey yalnızca bir parça kumaş, renkli keçe parçaları, iğne, iplik vbe kalem.

Büyük kumaş parçasından yukarıdaki gibi iki aynı parça kumaş kesin. Bu tişört ya da el şeklinde olabilir. Ardından bu parçaları birbirlerine bir eldivenmiş gibi dikin. Daha sonra keçe parçasına aslan, kuş, güneş gibi bir figürde kesin ve kalem ile figürünüzü tamamlayın!

İşte yalnızca bu kadar!

3 – İster odaya ister bahçeye, oyun çadırı!

çocuk oyun çadırı

Görsel: a beautiful mess

Çocuğunuzun oyun alanını belirlemesi ve oyuncaklarını evin her yerine dağıtmaması için harika bir yol biliyoruz. Oyun çadırı! Saatlerce içinden çıkmak istemeyeceği bu çadır için gerekli malzemeler şöyle;

 • 6 ve 4 metre boyutlarında iki ayrı boyutta kesilmiş kumaş
 • Tentenin üst kısmını yapmak için 2 metre civarı farklı renk veya desende bir kumaş parçası
 • Hula hoop
 • Cırtcırtlı bantlar
 • Çadırı tavana asmak için kanca
 • Dikiş makinesi, makas ve kalem

Bu oldukça zor bir ürün. O sebeple öncelikle kendinize bir şablon çıkarmanız gerek. Bu şablon tentenin yukarısında yer alan dilim görünümlü kumaş için. İkizkenar bir üçgen ve bir karenin birleşiminden oluşan bir beşgen planlamalısınız. Bunu hallettikten sonra yan yana yapışık beşgenlerden oluşan bir seri oluşturup kesin.

Ardından ana perde parçaları için kumaşı ikiye keserek devam ediyoruz. Hula hoopu geçirerek bu iki parçayı birbirine birleştireceğiz.

Ardından 4 metrelik kumaştan uzun ikizkenar üçgenler kesin. Ve tepede bir kubbe olarak birleşecek şekilde birbirine dikiş makinesinde dikin.

Daha sonra üzerine hula hoopu koyarak, hula hoopu sarın.

Sonrasında ikiye kestiğiniz perde parçalarını, ilk başta kestiğiniz beşgen dilimlerle birleştirerek dikin. Fotoğraftaki gibi bir görünüm kazandırın. En son kubbe halindeki hula hooplu parça ile de bir araya getirdikten sonra, en tepe kısmına bir kanca tutturarak tavana sabitleyebilirsiniz.

4 – Gerçek süper kahramanlara özel kıyafet yapımı.

süper kahraman kıyafeti

Görsel: its always autumn

Onlar bizim kahramanlarımız. Her baktığımızda nasıl bu kadar büyüdüklerine hayret ettiğimiz, tüm umutsuz anlarda gülümsemeleri ile bizi hayata döndüren süper kahramanlar.

Onlara kendi ellerinizle bir kahraman kıyafeti dikmeye ne dersiniz? Şöyle pelerinli falan! Hemen başlayalım anlatmaya. Gerekli olan malzemeler;

 • Farklı renklerde kumaşlar
 • Makas, dikiş ipi ve iğnesi
 • Cırt cırtlı bant
 • Süper kahraman logosu

Ortalama boyutları pelerin dikeceğiniz çocukların bedenine göre değişir tabii. Ancak ortalama bir ölçü için ön kısıma 25 x 35 cm boyutlarında bir parça kesiyoruz. Aynı renkte bel kayışı yapmak için de 7 x 60 cm uzun bir dikdörtgen parçası kesiyoruz.

Gelelim pelerine. Az önceki kumaştan daha farklı bir renkte kumaştan 60×60 cm ölçülerinde kare bir kumaş parçası kesiyoruz. Yine aynı renkte 7 cm’e 50 cm uzunluğunda başka bir parça kesiyoruz. Bunu da pelerinin üst kısmı yapacağız.

Gelelim nasıl yapıldığına. Pelerinin her bir köşesini birer santimetre içeri alarak kenarları dikelim. Ardından üst kısmına aynı renkli olan bantı dikelim. Bantın iki ucuna da birer cırt cırt yapışkanı sabitleyelim.

Şimdi sıra diğer renkteki kumaşlara geldi. Yine aynı şekilde kenarlardan birer santimetre içeri aldıktan sonra bel kemeri olacak olan kumaşı, dikdörtgen kumaşın bir ucuna dikiyoruz. Ve cırt cırtları yerleştiriyoruz.

Sonuç olarak aşağıdaki gibi bir biçimde olmaları gerekiyor.

Çocuklara hediyeler

Görsel: its always autumn

Ve işte artık tamam… Cırtcırtları birbirlerine sabitleyince pelerininiz hazır.

5 – Çocuklar için en eğlenceli açık hava aktivitesi, uçurtma yapımı.

ucurtma

Görsel: dream a little bigger

Ah uçurtmalar. Uçmaya sevdası olan çocuklar olduğu müddetçe asla eski bir oyuncak olmayacaktır uçurtmalar.

Yeğenleriniz, kardeşleriniz, çocuklarınız ile yapabileceğiniz, gönlünüze göre süsleyebileceğiniz bir uçurtmayı nasıl yapabileceğinizi anlatalım o halde. Öncelikle ihtiyacımız olan malzemeler bunlar;

 • Büyük bir kağıt parçası
 • İki adet ahşap çubuk
 • Yapıştırıcı
 • Makas
 • Kalın iplik
 • Mini testere, bıçak vs.

Öncelikle çubuklarımızın uçlarına birer çizik atıyoruz ve o çizikleri derinleştiriyoruz. İster bir testere ister bir bıçak yardımı ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ardından bu çiziklerden ip geçireceğinizi düşünerek yeteri kadar kalın yapmaya özen gösterin.

Ardından çubukları artı şeklinde birbirlerine ortadan birleştirip ip ile sabitliyoruz. Çok sıkı bir şekilde sabitlemeniz önerilir çünkü aksi halde uçlurmanız bozulacaktır.

Daha sonra ip parçasının ucunu bir çubuk parçasının ucuna dolayıp, kestiğiniz çiziğin içinden geçirerek sabitleyin. Ardından teker teker tüm kenarlara aynı işlemi uygulayarak uçurtmanın etrafını çevirin.

Sonra büyük kağıt parçasının üzerine hazırlamış olduğunuz bu kasnağı yerleştirin ve kenarlardan 2 – 3 cm pay bırakacak şekilde kesin.

Daha sonra ipin üzerinden geçirerek fazla kenarları yapıştırın. Neredeyse bitti bile! Şimdi sadece yapmanız gereken şey uçurtmanızın üzerini dilediğiniz şekilde renklendirmek. Ardından uzun olan ucuna bir ip parçası bağlayarak üzerine çiçek veya fiyonk desenleri yerleştirebilir ve uçurtmanızın tam orta noktasına ip geçirerek elinizde tutacağınız kısmı oluşturabilirsiniz.

Not: Uçurtmanızı sağlamlaştırmak için çubukları kağıt parçasının üzerine bantlayabilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*