Kullanmadığınız Eşyalarınızdan Avize Yapın (Resimli Anlatım)

Bazen, bazı avizeler diğerlerinden öne çıkar ve dikkatleri üzerlerine çeker. Bunların bazıları özellikle tasarlanmıştır, bazıları ise eski eşyaların değerlendirilmesi ile oluşturulmuştur.

Bu yazımızda, evde kullanmadığınız için bir köşeden bakan eşyalarınızı değerlendirmek için beklediğiniz gücü alabilirsiniz. Çünkü birbirinden ilginç fikirlerle derlenmiş avizeleri sizler için araştırdık.

Bildiğiniz üzere avizeler hem dekorasyon olarak hem de kullanım olarak her evde tercih edilen eşyalardandır. Her evin ve odanın ruhuna yakışır bir avize bulabilmek mümkündür. Gelin hep birlikte avizelere biraz daha farklı gözle bakalım.

1- Şapka Avize

şapkadan avize

Görsel Kaynak: graham and green

Şapkalar ampullerin üzerlerini kapadı, kıpır kıpır avizeler olarak geri dönüşmeye başladı! Spor ve şık odalar için oldukça kullanışlı bir avizeye hep birlikte merhaba diyelim!

Aynı zamanda oda içerisindeki birçok malzeme ile de uyumlu olabilecek bu avize çok aydınlık ortamlarda oturmak istemeyenler için son derece uygun bir tercih olabilir. Yalnız siyah fötr şapkanın çok fazla toz çekebileceği dikkate alındığında avizelerin kablo kısımlarının biraz yere yakın olması tavsiye edilir.Çünkü bu durumdan hoşlanmasanızda sıklıkla şapkaların üzerini temizlemeniz gerekecek .

2- Merdiven Avize

merdiven avize

Görsel Kaynak: diyand crafts corner

Ahşap bir merdiveniniz var. Kullanıma uygun değil ama atmaya da kıyamıyor musunuz? O halde hemen bir güzel temizleyip ardından vernikleyin. Sonra yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz şekilde ampullerle süsleyerek tavana monte edin. Bilhassa restoran, kafe gibi işletmelerin dekorunu oldukça etkileyici bir şekilde tamamlayabilecek bir detay.

Dilerseniz de bir avize olarak değil lambader olarak kullanabileceğiniz merdivenli bir tasarım oluşturabilirsiniz. Açılır kapanır bir merdiven sistemi ile odanın bir köşesine ışıklandırabilir ev dekorasyonunuza uygun bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Her haliyle son derece şık ve doğal bir hava yaratan bu merdiven çeşitli kuru ağaç dallarıyla da süslenebilir

3- Kitap Sayfalarından Avize

sayfalardan avize

Görsel Kaynak: Povestea Casei

Eski ve kullanılamayacak durumda olan kitapların yapraklarını değerlendirmek için yapılabilecek bu tasarım, artık kullanmak istemediğimiz karlı avizenizin iskeletinin üzerine konumlandırılıyor. Mini mandallarla ve eski kitap yaprakları ile hazırlanan bu avize okuma odalarına, oturma odalarına ve geniş odalara oldukça yakışacak türden. Bununla birlikte okumayı seven yakınlarınıza da hediye edebilirsiniz.

Bu tasarımı görünce acaba fotoğraflar da aynı şekilde kullanılabilir mi diye düşündük. Ancak ışık ve ısı bir araya gelerek fotoğrafları çok kısa sürede solduracaktır. Ancak dilerseniz kitapların resimli sayfalarını kullanmayı tercih edebilirsiniz.

4- Demlik Avize

demlik avize

Görsel Kaynak: Pendant Light

Anneanneden yadigar atsan atılmaz satsan satılmaz metal demlik. Kim bilir ne anılar biriktirmiştir içinde. Sobaların üzerinde kaynamış durmuştur. Ancak bir süre sonra kullanılmaz halde gelmiş olan bu demliği kullanmaya kullanamaz, atmaya atamazsınız. Tüm yaşanmışlıkları ile demliğinizi bir avize tasarımına çevirebilirsiniz fakat. Özenle atını çıkardığınız demliği kapak kısmında duya sabitlediniz mi bu iş tamam!

demlik avize

Görsel Kaynak: alle ideen

Elbette daha farklı şekillerde de tasarımlar yapılabilir. Yukarıdaki örnekte de kapak kısmı aşağı bakacak şekilde bir avize tasarımı tercih edilmiş. Siz nasıl isterseniz, tasarımınız o halde şekilleniyor. Dilerseniz kulp kısmından tavana sabitleyerek ampul için gerekli olan kabloyu suyun aktığı ağız kısmından bile çıkarabilirsiniz. Nasıl isterseniz 🙂

Mutfağınızda fark yaratıp pratik kullanımda oldukça hoşunuza gidebilecek detaylara yer verdiğimiz Evinizde Yapabileceğiniz Yaratıcı Mutfak Fikirleri yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

5- Kova Avize

kova avize

Görsel Kaynak: refurbished ideas

Kovadan avize olur mu hiç? Hele ki eski ve metal bir kovadan? Anneannelerimizin taze süt almak için kullandığı ya da belki de bahçelerinde duran artık içine sadece çiçek ekilen ve kullanılmayan kovalardan nasıl bu kadar tarz bir avize meydana getirilebilir?

İşte tüm bu soruların yanıtı yukarıdaki fotoğrafta duruyor. Rengini kaybetmiş hatta belki de biraz paslanmış olan bu kova aşırı tarz bir avizeye dönüşmüş. Bunu yapabilmek için yalnızca kovanın alt kısmında, lambanın monte edilebileceği bir boşluk kesilmiş olsa gerek.

Sanıyoruz ki bu avizeyi de gördükten sonra hiçbir eski eşya gereksiz görülerek çöpe atılmamalı. Baksanıza umulmadık eşyalardan neler yapılıyor…

6- Elek Avize

elek avize

Görsel Kaynak: Ivoiregion

Unumuzu eledik eleğimizi astık. Peki nereye astık? Bu avize örneğinde göreceğimiz üzere tavana astık 🙂 Hala bazı bölgelerde kullanılsa da bu tarz un elekleri artık yaygın kullanımda değil. Ancak sizin de elinizde böyle bir elek var ise ve kullanmıyor iseniz onunla ne yapacağınızı bulduk. Eleğin orta bölmesinden açacağınız bir boşluk ile oldukça ilginç bir avize sahip olabilirsiniz. Bu tarz avizeler yine kendine has tarzı olan cafe veya restoranlar için oldukça farklı bir tasarım olarak değerlendirilebilir.

7- Bisiklet Tekeri Avize

bisiklet tekerinden avize

Görsel Kaynak: O Lado de Ca

İlginç avize modelleri ne devam ediyoruz. Şimdi karşınızda bisiklet tekerlekleri ile oluşturulmuş avizeler var. Hiç bisiklet tekerleğinden avize olur mu demeyin. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz üzere olmuş. Hem de bayağı güzel olmuş.

Birkaç küçük dokunuş ile en umulmadık eşyaların bile mucizeler yaratması gerçekten takdire şayan. Bizler de bireyler olarak elimizdeki eşyaları her seferinde böyle değerlendirsek çok daha az materyal çöpe atılacak ve aslında doğaya ve dünyamıza çok büyük katkılar sağlayacaktır.

tekerlekten avize

Görsel Kaynak: Lemaison Fresh

Yukarıdaki örnekte tekerlek içerisinden bir duy geçirilmiş ve tek bir lamba ile avize oluşturulmuştu. Bu örnekte ise tekerleğin dönmesini sağlayan kısımda bisikletten ayrılmış sabitlenmiş ve bisikletin tekerleklerinin dışına 360 derece olacak şekilde eşit aralıklarla küçük ampuller yerleştirmiş. Yani tek bir avizeden ziyade büyük bir ışık sistemi elde edilmiş diyebiliriz.

8- Fincan Avize

fincan avize

Görsel Kaynak: Home Ideas

Demlikten avize olur da fincandan olmaz mı hiç? Çay fincanlarının tabak ve bardakların alt kısımlarından açılacak küçük birer delik ile tahmin etmeyeceğiniz kadar güzel bir avize sahibi olabilirsiniz. Ancak bu işlemi yaparken bir bilene danışmanız şiddetle önerilir yoksa o sevdiğiniz çay fincanlarınız elinizde paramparça olabilir. Porseleni ya da seramiği delmek çok kolay bir eylem olmadığı için bu işleri iyi bilendir birinden yardım alarak bu güzel avizeyi mutfağınıza konuk edebilirsiniz.

Şarap Mantarları İle Yapılan Yaratıcı Ev Tasarımları yazımızı okuyarak birbirinden ilgin. fikir ve tasarımlara göz atabilirsiniz. Okumak için tıklayınız.

9- Kaykay Avize

kaykay avize

Görsel Kaynak: Design Listicle

Ve şimdi de çılgın bir avize yine karşınızdayız. Evet bu bir kaykay ve kaykayın tekerlekleri ampüllerle değiştirilmiş. Gerçekten muhteşem bir tasarım ve biz bu çalışmaya bayıldık. Genç odalarının ve hobi odalarının vazgeçilmezi olabilecek nitelikte bir parça. Çocuk odaları için de daha renkli ve resimli kaykaylar tercih edilebilir. Ayrıca çocuk odalarından bahsetmişken Çocuklar İçin Yapılabilecek El Yapımı Hediyeler yazımızı inceleyerek çocuklarınız için kendi ellerinizle yapabileceğiniz bazı ürünlerin yapımlarını da öğrenebilirsiniz.

Evizelerimiz bu kadar. Siz de bu tarz ilginç fikirlerinizi bizimle yprum paylaşmayı unutmayın!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir; 

Leave a comment

Your email address will not be published.


*