En Güzel Evlenme Teklifi Nasıl Yapılır; El Yapımı Evlilik Teklifi Yüzüğü

Evlilik teklifi özeldir. Öyle de olması gerekir. Her kişinin hayatında en az bir kez yaşadığı ya da yaşaması gereken bu anın unutulmaz olması her genç kızın hayalidir. Biraz yorucu bir iş olsa da evinizde kendi imkanlarınızla hayatınız boyunca unutulmayacak bir evlilik teklifi gerçekleştirebilirsiniz.

Yüzük kadınların en sevdikleri takılardan biridir. Erkeklerden de yüzük sevenler ve takanlar çoktur ancak kadınlardaki kadar büyük bir tutkuları yoktur. Onlar daha çok ilginç yüzük modellerini severler ya da takım yüzüklerini. Yüzüklerin en özeli de hiç tartışmasız evlenme teklifi edilirken verilen namıdiğer söz yüzükleridir.

İlişkisini bir üst seviyeye taşımak isteyen erkeklere oldukça yaratıcı ve etkileyici bir evlilik teklifi seçeneği sunuyoruz bu yazımızda. Adım adım talimatları yerine getirerek oldukça iddialı bir yüzük ile hayır denemeyecek bir teklif gerçekleştirebilirsiniz. Evlenme teklifini etkileyici yapan yüzüğün güzelliği midir dersiniz? Bu teklifte öyle. Çünkü yüzük benzersiz ve el emeği… En önemlisi de sizin el emeğiniz.

evlenme teklifi

Kaynak: Rebloggy

Öncelikle bütçenize uygun bir pırlanta tek taş alarak işleme başlamalısınız. Çünkü yüzüğümüzün taşı gerçek olacak. Önemli olan taş olduğu için mümkün olduğunca az işçilikli bir yüzük satın alarak taşını kullanabilir ya da direkt olarak pırlanta taş satın alabilirsiniz. Pırlanta yerine zümrüt, yakut ya da sedef tercih edebilir; dilerseniz inci kullanabilirsiniz. Bu kısım opsiyonel.

Ardından bir parça balmumu edinmeniz gerekiyor. Birkaç farklı kalınlıklarda iğne, büyüteç ve de saklama kutusu. Burada bahsettiğimiz kutu yüzüğü koyacağımız kutu değil. Malzemelerin yer alacağı bir kutu. Yapım işlemine başlamadan önce tüm gerekli alet ve gereçleri bir kutuda saklamanızı öneriyoruz. Böylelikle o içeri girdiğinde hemen her şeyi saklayabilirsiniz.

bal mumundan yüzük yapımı

Gelelim yüzüğün yapım aşamasına. Balmumu parçasının bir bölümünü keserek yuvarlak bir hal almasını sağlayın. Eğer bu şekilde bir balmumu bulamadıysanız yuvarlak bir kalıp içerisine eritilmiş balmumunu dökerek yüzük tabanınızı elde edin.

yüzük yapmak

Ardından iç kısmından da bir bölge keserek çıkarıcaz. Sevgilinizin bir yüzüğünü çaktırmadan alarak ölçüyü ona göre almanız gerekiyor. Aksi halde yüzük büyük veya küçük gelebilir. Göz kararı oldukça riskli bir tercih.

Daha sonra ince ince yüzüğü işlemeye başlıyoruz. Balmumunu işlerken acele etmeyin. Yavaş yavaş ve detaylarına kadar düşünmelisiniz. Çünkü bu kusursuz olmalı. Yaklaşık 40 saat civarı bir süre sadece bununla uğraşabilirsiniz.

evlilik teklifi yüzüğü yapmak

İstediğiniz modeli balmumu üzerine kazıya kazıya işlemeye başlayın. Önce yan tarafları ardından üst tarafları şekillendirin. Kazımaları kat kat, dikkatli bir şekilde yapın.

Bunun için kamera lensini de kullanabilirsiniz.

bal mumundan pırlanta yüzük

İnce işçilik gerektiren noktalar için görüş açınızı biraz yakınlaştırmanız faydalı olabilir. Daha fazla kazımanız gereken yerleri yani sağ ve sol köşeleri şekillendirdikten sonra pırlantanızın boyutuna uygun olarak yüzüğün tepe kısmında bir yuvarlak açın. Eğer taşınız yuvarlak değilse bu şekli yüzüğün taşına uygun şekilde ayarlayın.

Balmumundan aldığınız yuvarlak kısım az olmasın. Birkaç tane yüzük çıkarabilecek kadar balmumunuz olsun. Eğer kazıma esnasında sizi memnun etmeyen bir sonuç alırsanız hemen yeni bir tanesinde çalışmaya devam edebilirsiniz.

Ve artık işin tamamlama kısmına geçebilirsiniz. 

bal mumundan pırlanta yüzük yapmak

Yüzüğün alt kısmını istediğiniz inceliğe getirerek, yüzüğünüzü istediğiniz inceliğe getirin. Artık dış kısım komple tamamlandı.

Yüzüğün renklendirilmesi ve taşın yerleştirilmesi.

bal mumundan pırlanta yüzük yapımı

Daha sonra bulabilirseniz altının sıvı hali, bulamazsanız da altın rengi bir boyaya yüzüğü batırıp, çıkartın. Bu işlemin hemen ardından da pırlanta taşınızı da en üst bölüme koymayı unutmayın. Bu örnekte yeşil bir taş tercih edilmiş, ancak siz beyaz da kullanabilirsiniz.

Yüzük tamam ama kutusuz olur mu hiç! el yapımı yüzük

Yüzüğümüz en güzel günlerin başlangıcı olması için hazırlığı tamamlandı. Peki yüzük böyle kuru kuru verilir mi?

Şimdi de el yapımı kutu yapımına başlayalım!

kıl testeresi ile kesim yapmak

Kontra plak parçası, kıl testeresi, boya ve fırçalar ile yapıştırıcı gerekiyor kutumuz için. Ancak itiraf etmek gerekir ki hiç de kolay değil. İlk olarak kare şekilli (aynı boyutlarda) 7 adet kontrplak parçasını kesin. Bunlardan 2 tanesinin içerisine köşelerden 1 – 2 cm kadar boşluk bırakarak bir kare daha çizin.

1 kare parçasının içerisine yukarıdaki fotoğraftakine benzer bir desen çizerek kesin.

Biraz zor olacak ama kutunun her çevresine ayrı bir boya ve konsept belirlemelisiniz. 

kontrplak kutu

Buraya kadar geldiniz. Artık her şeyin kusursuz olması gerekiyor. Şimdi kesilmemiş kontrplaklardan 4 tanesini boyamaya başlayın. Her bir kareyi farklı bir modelle renklendirebilirsiniz. Dilerseniz de düz bir renge boyayabilirsiniz.

Parçalar kuruduktan sonra yukarıdaki fotoğraftaki gibi birleştirin ve ağzı açık bir kutu elde edin.

Şimdi de kapağı yapalım!

kontrplaktan kutu

Boyanmamış son kare kontrplak parçasına dilediğiniz resmi çizerek boyayın ve desenli kestiğiniz parçayı yerleştirerek sabitleyin. Bu işlem için gereken noktalara tutkal sürmeniz gerekiyor.

Dilediğiniz deseni kontrplaktan çıkarabilirsiniz.

yüzük kutusu yapımı

Kapak için dilediğiniz şekli kontrplaktan oluşturabilir, istediğiniz şekilde boyayabilirsiniz. Bu kısım tamamen sizin zevkinize göre tasarlanıyor. Dilerseniz altta kalan kesilmemiş ve boyanmamış kare kontrplak üzerine birlikte çekilen bir fotoğrafınızı da yapıştırabilirsiniz. Ya da 3 boyutlu bir resim ortaya çıkarabilirsiniz.

Ve evlilik yüzüğünün son hali ile sunulması…

yüzük kutusu

*Görseller upsocl sitesinden alınmıştır.

İşte bu kadar! Kutunun içerisine iki mini yastık yerleştirip tam ortasına yüzüğünüzü yerleştirebilirsiniz. Şimdi düşünmeniz gereken tek şey bu yüzüğü nerede sevgilinize sunacağınız ve kullanacağınız romantik kelimeler…

Artık ‘evet’ cevabını almamanız için hiçbir neden yok!