Kavanozlar ve Fotoğraflarla Yapılabilecek Romantik Sevgililer Günü Hediyeleri

Duygu yüklü hediyeler denilince akla ilk gelen şey anılardır. Çünkü geçmişi anmak bizde çeşitli duygular uyandırır. Sadece geçmişteki acı tatlı günleri değil, bugünümüzü de manalandıran anlardır bunlar. Bugün süren güzel şeyler ya da açılan yeni kapıları düşünürüz anılarımızı seyre dalarken. Anıları bir insana hediye etmenin en pratik yolu da fotoğraflardır.

Fotoğraflarımızda hep gülümseme sebebimiz de bu değil midir zaten? Gelecekte bu günleri çok mutlu olduğumuzu düşünerek hatırlamak. Daha önce evdeki gereksiz eşyaları değerlendirerek yapabileceğiniz dekoratif eşyalardan söz etmiştik. Eğer bu yazıyı hala okumadıysanız tam buraya tıklayarak gidebilirsiniz. O yazıda da kavanozları kullanarak birkaç ürün yapmıştık. Ancak bu seferki biraz fakrlı. Amacımız eldeki malzemeleri değerlendirmek değil, romantik bir hediye yapmak. Kendi elimizle, kendi emeğimizle yapabileceğimiz kolay ancak duygu yüklü hediyeler.

Fotoğrafınız ile tüm odayı aydınlatmaya ne dersiniz? Çok özel ve kişisel bir hediye vermek istiyor ancak ne olacağına karar veremiyorsanız sizin için güzel bir önerimiz var. Sevgiliniz için içinde fotoğraflarınızın bulunduğu bir kavanoz hazırlayabilirsiniz. Kavanoz dediğime bakmayın, bu aslında çok romantik bir hediye.

Önce gerekli malzemelerden bahsedelim;

 • sevgililer günü hediyesi

  Görsel: alifya lifestyle

  Bir kavanoz

 • Peri ışığı adı verilen pilli aydınlatma ledleri
 • Bir parça hasır kumaş
 • Tutkal
 • Kağıda basılmış bir adet fotoğraf

İşte yalnızca bu kadar. Birkaç malzeme dışında hemen hemen hepsi evinizde zaten olan malzemeler ile ona romantik bir hediye hazırlamak oldukça eğlenceli olacak. Hemen başlayalım nasıl yapıldığını anlatmaya!

romantik kavanozlu hediye

Görsel: alifya lifestyle

İlk önce fotoğraf hakkında biraz konuşalım. Fotoğrafı sepia tonlu veya siyah beyaz tercih etmeniz, hediyenizi daha nostaljik bir ruha sokacaktır. Ayrıca bir yazıcıdan çıktısını almanız da daha önce bir kağıda basılmasını, böylelikle daha rahat bükülen bir yapıda olmasını sağlayacaktır.

Eğer fotoğraf boyutu kavanozunuzdan uzun geliyorsa makas yardımı ile düzgün bir şekilde kesmeniz gerekiyor.
Ardından kavanozumuzu güzelce yıkayıp kurutmamız gerekiyor. İçerisinde bir ıslaklık ve nem olmamasına dikkat edelim ki onca çabamız hüsran ile sonuçlanmasın değil mi?

Güzelce kuruladığımız kavanozun içerisine fotoğrafı yerleştiriyoruz. Tutkal ile fotoğrafı bozmayacak şekilde yapıştırıp sabitliyoruz. Mümkün olduğunca en aşağı kısımlar ve kapak kısımlarına doğru yapıştırıcı sürerseniz daha temiz bir görünüm elde edebilirsiniz.

Fotoğrafınız boydan boya kavanozu kavramıyorsa iki fotoğrafı birleştirebilir, kavanozun içerisini komple kaplayabilirsiniz.

el yapımı romantik hediye

Görsel: alifya lifestyle

Ardından ışıklandırmamızı kavanozun içerisine yerleştiriyoruz ve kapak kısmına bir parça hasır kumaş kesip yerleştiriyoruz. Hasır kumaşı dilerseniz kare dilerseniz yuvarlak olarak kesebilir, fazla olan ipleri çekerek bir parça püskül bırakabilir hatta aralardan ipler çekerek delikli bir hasır kumaş elde edebilirsiniz.

Kumaşı kavanozun üzerine yerleştirdikten sonra kavanozun kapağını da dikkatlice kapatıp işlemi tamamlıyoruz.
Bu özel hediyenizi sevgiliniz dilerse şık bir dekor olarak kullanabilir, dilerse de odasında gece lambası olarak.

Bir başka kavanozlu romantik hediyenin yapımından bahsedelim. Bu seferkinin içerisinde biraz yağ var. Nasıl mı?

İşte malzemeler;

 • Fotoğraf
 • Kuru yapraklar ve lavantalar
 • Zeytinyağı
 • Tutkal
kavanozlu hediyeler

Görsel: My Cute Corner

Yine siyah beyaz bir fotoğraf kullanmayı tercih ediyoruz. Ancak dilerseniz bu iki örneği de renkli fotoğraflarla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu seferki fotoğrafın kaliteli bir fotoğraf baskı kağıdında olması da oldukça önemli. İşin içerisine bir sıvı teması gireceği için, mümkün olduğunca kaliteli bit fotoğraf kullanmakta fayda var.

Ardından kavanozumuzu güzelce yıkayıp kuruluyoruz. İçerisinde hiç su taneciği kalmaması için ağzı açık bir şekilde biraz kurumaya bırakmanızda fayda var.

Ardından içerisine fotoğrafı yerleştirmeden önce yağ dolduruyoruz. Zeytin yapının tercih edilmesinin sebebi koyu renkli bir yağ olması. Dilerseniz farklı yağlar da kullanabilirsiniz ancak koyu renkte bir yağ olmasına özen gösterin aksi halde bazı çiçek yağları sadece açık sarı renkli bir sıvı olabiliyor.

kavanoz ile yapılan romantik hediyeler

Görsel: My Cute Corner

Ardından fotoğrafı tutkal ile kapağa üst kısımlarından yapıştırabilirsiniz. Bu şekilde kavanozun içerisine yerleştirmek zor olacak ise bu yöntemden vazgeçebilirsiniz.

Kavanozun içerisine fotoğrafı yerleştirip, sabitleyip yağı kavanoza dolduruyoruz.Ardından kuru yapraklar ve lavantaları da kavanozun içerisine atıyoruz ve kapağını kapatıyoruz.

Ve işte bitti!

Dilerseniz ek olarak hasır ipler, kurdeleler ve renkli ipliklerle kapak kısmını süsleyebilir, kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz. Eğer yaz temalı bir fotoğraf tercih ediyorsanız deniz kabukları ve deniz yıldızlarını kapaklar ya da kavanozun üzerine yapıştırabilir ya da kavanozun içerisine atabilirsiniz.
Buna benzer bir örneğin nasıl yapıldığını anlatarak yazımızı noktalayalım o halde.

Palaroid veya kesilerek küçültülmüş bir fotoğrafa ihtiyacımız var öncelikle. Bu sefer kavanozu komple kaplamayacağı için mümkün olduğunca küçük ebatlı fotoğraflar gerekiyor. Dilerseniz birden fazla fotoğraf tercih edebilirsiniz. Bu tamamen tasarımınızı nasıl yapmak istediğinizle alakalı.

Diğer malzemeler ise şöyle;

 • Deniz kumu ya da temiz iri kum
 • Deniz kabukları
 • Kuş tüyü
 • Hasır ip
 • Kuru çiçekler
 • Ve dilediğiniz başka mini dekorlar
kavanoz içerisinde fotoğraflar

Görsel: Pinterest

Bu tasarımı yapmak aslında hem daha kolay hem de daha zor. Kolay olan kısmı hata payınız var. Yani hata yapacak olursanız tekrardan düzenleyebilirsiniz ya da içerisinde kullandığınız malzemeleri değiştirebilirsiniz. Zor olan kısmı ise çok daha karmaşık.

Öncelikle her zaman yaptığımız gibi malzemelerimizi temizliyoruz.

Kumumuzun kuru olmasına ve kavanozumuzun yıkandıktan sonra iyice kurutulmuş olmasına dikkat ediyoruz.

Ardından önce kumu kavanozun en lat kısmına yerleştiriyoruz. Bu işlem sırasında şayet kumunuz veya kavanozunuz nemli ise bulaşmalar meydana gelebilir. Öyle bir durumda kumu bir peçete üzerine döküp kurumasını beklemeniz gerekiyor.

Kavanozun dibine dökmek istediğiniz kum miktarını ayarladıktan sonra ilk önce kuş tüyünüzü kavanozun arka kısımlarına doğru saplayın. Arka kısımdan kasıt, kavanozun size dönük olan yüzünün ön kısım olduğunu baz aldığınız zaman geçerli olan bölgedir.

Kuru çiçekler eklemek isterseniz, misal lavanta gibi saplı ya da kurutulmuş papatya gibi, bu esnada kumun içerisine dikebilirsiniz. Ardından usulca fotoğrafımızı yerleştiriyoruz.

Öneri: Dilerseniz fotoğrafınızdan iki adet baskı alıp, bu iki fotoğrafın arasına bir ip alarak iki fotoğrafı birbirine yapıştırabilirsiniz. Bu şekilde elde ettiğiniz iki taraflı fotoğrafın ucundan sarkan ipin diğer ucunu da kavanozun kapağına yapıştırabilirsiniz. Bu şekilde yukarıdan sarkan bir fotoğraf kullanımı ile hareketli bir çerçeveniz olmuş olur.
Fotoğrafı da yerleştirmenizin ardından kapağı kapatıp, kavanoz kapağını çeşitli iplerle veya kumaşlarla süsleyebilirsiniz.

Dilerseniz kavanozun bir tarafına bir etiket yapıştırabilir, fotoğrafın çekildiği yerin adını üzerine yazabilirsiniz. Dilerseniz bu hediyeyi bir konsept içerisinde hazırlayarak süslemelerinizi çeşitlendirebilirsiniz.

Mesela deniz konseptli yaz fotoğrafı için deniz kabukları, belki minik kokteyl bardak şemsiyeleri kullanılabilir. Kış konsepti için kar tanesini andıran beyaz köpük straforlar. Eğer bir konserde çekildiyse fotoğraf, konser biletinizi de kavanozun içerisine koyabilirsiniz. Yurtdışında çekildiğiniz bir fotoğrafsa metro biletinizi ve birkaç bozuk parayı da ekleyebilirsiniz. Bu örnekler çoğalta çoğalta bitmez. Kendi tarzınızı ve anılarınızı yansıtabileceğiniz sayısız farklı tasarımla sevdiğinize en özel hediyeyi hazırlayabilirsiniz.

Sevgilinize kendi ellerinizle hazırlayıp sunabileceğiniz 3 ayrı kavanozlu ve fotoğraflı kendin yap ürünü tanıttık. Siz de bunları yapmayı deneyerek siz de sevdiğiniz için benzersiz bir hediye hazırlayabilir, onu şaşırtabilirsiniz.
Her günü Sevgililer Günü kadar tutku dolu yaşamanızı dileriz…

Leave a comment

Your email address will not be published.


*