Fantastik Kurgu Hayranlarına Özel Kitap Serileri

Hediye seçmek kimilerine göre oldukça rahat gerçekleşen bir eylem olmasına rağmen, eğer karşınızda bir kitapsever varsa ve siz ona kitap hediye etmek istiyorsanız durum biraz değişiyor. Hediye verilecek kişinin yaşından, sevdiği kitap türlerinden bağımsız olarak, herkesin ortak bir paydada buluşacağı bir tür var; Fantastik-Kurgu.

Görsel; listchallenges

Kimilerinin gerçeklikten kaçış ve rahatlama olarak gördüğü, kimilerinin hayal gücü ve gerçeklik arasında bağ kurduğu fantastik kurgu serileri günümüzde kitap satışlarının büyük bir kısmını oluşturuyor. Çocukluğumuzda yatakta uyumaya çalışırken kafamızda kurduğumuz canavarların, yaratıkların ve gerçeküstü olguların edebi bir dil ve olay örgüsü ile anlatıldığı eserleri fantastik kurgu olarak tanımlıyoruz. İnsan beyninin en büyük yeteneklerinden biri olan hayal kurma ve soyut düşünme yetisi sayesinde günümüzde çok büyük satış rakamlarına ulaşmış hatta film serileri bile çekilmiş bazı özel fantastik kurgu kitap serileri bulunuyor. Bu yazımızda kitapseverlere hediye edilebilecek en iyi 9 fantastik kurgu kitap serisini paylaşıyoruz.

 

1- Harry Potter Serisi – J.K. Rowling

Görsel; kitapyurdu

Belki de fantastik kitap denilince akla ilk gelen serilerden biri olan Harry Potter serisi kırılması güç rekorlara imza attı. ‘Dünyanın en hızlı satan kitabı’ ve ‘Dünyanın en çok satılan çocuk romanı’ unvanlarını elinde bulunduran bu serüven 1997 yılında çıkan ‘Harry Potter ve Felsefe Taşı’ kitabı ile başladı. Kitap satışları dışında film salonları ve tiyatro sahnelerinde de sergilenen bu seri, yazarı J.K.Rowling’i dünyanın en çok satan yazarları arasına soktu. Hikayenin ana kahramanı Harry Potter’ın teyzesi ve eniştesi ile beraber yaşadığı sıradan hayatı, bir gün Hogwarts Büyücülük Okulu’ndan aldığı mektup ile değişir. Hogwarts’ın gece bekçisi Rubeus Hagrid’in de yardımlarıyla okula başlayan Harry burada Hermonie Granger ve Ron Weasley ile arkadaş olur. Harry Potter serisi, bu üçlünün başından geçen hikayeler ve ‘Seçmen Şapka’, ‘Quidditch Sporu’, ve ‘Yasak Orman’ gibi hayatımıza kattığı terimler ile her yaştan okuyucuya hitap eden özel bir hediye olacaktır.

 

2- Yüzüklerin Efendisi Serisi – J.R.R. Tolkien

Görsel; aşırıgürültü

Yazar J.R.R. Tolkien’in büyük çoğunluğunu 2.Dünya Savaşı yıllarında yazdığı 3 kitaptan oluşan Yüzüklerin Efendisi serisi, zengin bir hikaye, basit ama etkili bir dil ve yer yer mitolojik unsurlar içeren her kitapseverin kütüphanesinde bulunması gereken özel bir seridir. Serinin ilk kitabı olan ‘Yüzük Kardeşliği’ 1954 yılında yayımlandıktan sonra büyük ses getirdi. İlk kitabın yarattığı büyük etkinin ardından ‘İki Kule’ ve ‘Kralın Dönüşü’ kitapları yayımlandı. Neredeyse tüm edebiyat eleştirmenlerinden tam not alan serinin başarısını kanıtlayan diğer bir unsur ise 150 milyonu aşan satış başarısıdır. Seri, tamamı kurgu olan Orta Dünya’da geçer. Ana karakterlerden bazıları büyücü Gandalf, Elf Prensi Legolas, Aragorn ve hobbitlerdir. Serinin karanlık kahramanı ise Orta Dünya’ya hakim olmak isteyen Sauron’dur. Serinin ilk kitabında Elf’ler ile büyük bir savaşa giren ve kazanamayacağını anlayınca saklanan Sauron’un sürükleyici hikayesine tanık olabilirsiniz. Genel olarak yazar J.R.R. Tolkien’in İskandinav, Germen ve Yunan mitolojisine olan kişisel ilgisinin ve herhangi bir dinden bağımsız olarak aktardığı ahlak felsefesinin etkileri kitapta yer yer sezilebilir. Le Monde’un ‘Yüzyılın 100 kitabı’ listesinde 58. sırada bulunan bu seri bir fantastik kurgu hayranının aradığı her şeyi barındırıyor diyebiliriz.

3- Yerdeniz Serisi – Ursula K. Le Guin

Görsel; minninwonderland

Distopya denilince akla gelen ilk yazarlardan olan Ursula K. L Guin’in Yerdeniz Serisi her biri ayrı temayı işleyen 6 kitaptan oluşuyor. 1968-2001 yılları arasında yazılan bu 6 kitabın her biri ayrı ayrı ödüllere layık görüldü. Serinin ilk kitabı ‘Yerdeniz Büyücüsü’ nün ana kahramanı gelecekte çok ünlü bir büyücü olacak olan Ged isimli bir çocuğun maceralarını anlatıyor. İlk kitabın teması ‘Büyüme’ iken, serinin devamında yıkım, özgürlük, yeniden doğum, ölüm gibi temalar büyük bir titizlikle örülmüş olay örgüsü ile okuyucuya aktarılıyor. Eğer karşınızda biraz daha karanlık atmosferli dünyaları seven bir kişi varsa bu seri okuyucunun ihtiyaçlarını fazlası ile karşılayabilecek nitelikte.

 

4- Alacakaranlık Serisi – Stephenie Meyer

Görsel; senamerc

4 kitaptan oluşan Alacakaranlık serisi Amerikalı yazar Stephenie Meyer tarafından 2005-2008 yılları arasında kaleme alındı. Alacakaranlık serisi diğer ünlü serilerde olduğu gibi asıl çıkışını sinemaya uyarlandıktan sonra yaptı. Serinin son kitabı ‘Şafak Vakti’ çıktığı gün 1,3 milyon kopya satarak beklentileri fazlasıyla karşıladı. Hikaye olarak alışılageldik Kurt adam hikayelerinden farklı olan kitapta ana karakterler Bella Swan, Edward Cullen ve Jacob Black’tir. İlk kitapta Bella Swan ile Edward Cullen arasında yaşanan aşk ile vampirler dünyasına giriş yapılan seriyi diğer vampir hikayelerinden ayıran en temel özellik vampir-insan kombinasyonun sade ve sürükleyici ögelerle tasvir edilmesidir. Bu seri en büyük çıkışını 2008-2012 yılları arasında sinema uyarlaması ile sağlamıştır. Günümüz dünyasından bağımsız bambaşka bir evren yerine mistik ögelerin mevcut hayatımıza entegre edilmesi sebebi ile hayal gücünü fazla sorgulamadan fantezi dünyasına giriş yapmak isteyen kitap severler için biçilmiş kaftan.

 

5- Kara Kule Serisi – Stephen King

Görsel; enesbeşinci

Kara Kule serisi Amerikalı yazar Stephen King tarafından 1982-2012 yılları arasında kaleme alındı. 8 kitaptan oluşan bu fantastik, bilim-kurgu serisinin ilk kitabı 1982 yılında yayımlanan ‘Kara Kule: Silahşor’ adlı kitaptır. Serinin ana karakteri Roland Deschain hayatta kalan son silahşördür ve gerek hikayesinde gerek karakterinde Western etkilerini görürüz. Roland’ın, evrenin merkezi olan Kara Kule’ye yolculuğunun anlatıldığı seride yol boyunca yeni karakterlerin eklenmesiyle hikayenin zeginleştiğini farkediyoruz. Stephen King’in kendi deyişiyle seride yer yer Yüzüklerin Efendisi’nden, yer yer ünlü sinema filmi ‘İyi, Kötü ve Çirkin’den esintiler sezilebilir. Ayrıca bu seriden yola çıkılarak Marvel tarafından 2017 yılında hazırlanan bir çizgi roman serisi bulunmaktadır. Buna ek olarak 2009 yılında yayımlanan Discordia adlı oyun ve 2017 yılında Kara Kule isimli film de bu seri üzerine temellenmiştir.

 

6- Dresden Dosyaları – Jim Buthcer

Görsel; scifiglobal

15 kitaplık uzun bir serüvenden oluşan Dresden Dosyaları fantastik kurgu serisi 2000-2015 yılları arasında Amerikalı yazar Jim Butcher tarafından kaleme alındı. Serinin ilk kitabında tanıştığımız ana karakter Harry Dresden özel dedektif ve aynı zaman büyücülük yetenekleri olan bir kahramandır. Chicago şehrinde başlayan seride, Dresden, Chicago polis departmanına özel cinayet dosyalarını çözmede yardımcı olmaktadır. Zaman zaman Sherlock Holmes tarzı dedektiflik hikayeleri tadı aldığımız bu fantastik roman serisinin bir de James Masters tarafından seslendirilen sesli kitap versiyonu da bulunmaktadır. Ayrıca bu seriden esinlenerek hazırlanan bir adet video oyun ve televizyon dizisi bulunmaktadır. Okurken bir sonraki olayı tahmin etmeye çalışan kitap severler için kesinlikle okunması gereken bir seri.

 

7- Buz ve Ateşin Şarkısı – George R.R. Martin

Görsel; cahilokur

Game of Thrones hayranlarının yakından tanıdığı bir isim olan Geoerge R.R.Martin tarafından yazılan bu seri 7 kitaptan oluşması planlanan ve son iki kitabı halen beklenmekte olan bir seridir. Serinin ilk kitabı olan Taht Oyunları (Game of Thrones) 1996 yılında yayımlandı ve 1997 yılında Locus Ödülünü kazandı. Herkesin bir şekilde aşina olduğu Game of Thrones dizisi serinin birinci kitabını temel alarak senaryolaştırıldı. 2011 yılında HBO tarafından yayınlanan dizinin ilk bölümünden sonra kitap satışlarında patlama yaşandı ve Ocak-Temmuz 2011 ayları arasında satış rekorları kırarak listelerde bir numaraya yükseldi. Serinin son iki kitabı halen yazım aşamasında ve 2019 yılında serinin altıncı kitabı Kış Rüzgarlarının yayımlanması beklenmekte. Diğer fantastik serilerden farklı olarak bolca şiddet ve cinsellik ögelerine rastladığımız bu seride, R.R.Martin’in kurguladığı evren 2 farklı kıtadan oluşur. Bunlar Westeros ve Essos’tur. Bu kıtalarda yaşayan hanedanlar ise Arryn, Baratheon, Greyjoy, Lannister, Martell, Stark, Targaryen, Tully, ve Tyrell hanedanlarıdır. Seride bir de Westeros kıtasının kuzeyinde bulunan duvarın arkasında yaşayan ‘Ötekiler’ bulunur. Bu sürükleyici ve uzun soluklu roman serisinde 3 temel olay örgüsü işlenir; bu hanedanların kendi aralarındaki hakimiyet mücadelesi, ‘Ötekiler’e karşı mücadele ve Targaryen hanedanının kızının tahtı geri alma mücadelesi. Dünya çapında milyonlarca hayran kitlesi bulunan bu serinin televizyon dizisine ek olarak, video oyunları ve çeşitli marka antlaşmaları ile hayranlarıyla bulunmakta.

 

8- Temeraire Serisi – Naomi Novik

Görsel; sandimagebooks

Toplamda 9 kitaptan oluşan Temeraire Serisi, belki de bu listedeki en eğlenceli ve muzip seri. 2006-2016 yılları arasında yayımlanan bu seride ana hikaye Napolyon savaşları çevresinde gelişmiştir. Naomi Novik’in kaleminden çıkan bu seride, savaşlarda kullanılan kara ve deniz kuvvetlerine ek olarak ejderhalardan oluşan bir de hava kuvvetleri vardır. Ejderhaların aynı evcil hayvanlar gibi tasvir edildiği bu serinin öne çıkan özelliklerinden biri de serideki tüm ejderhaların ansiklopedi titizliği ile tür ve cinslere ayrılmış olmasıdır. Yazarın kendi deyimiyle ejderha karakterleri, Avrupa ve İskandinav mitolojilerinden yola çıkılarak, Novik’in hayalgücü ile yorumlanmış. Bu ejderhaların en büyük özelliği farklı insan dillerini konuşabilmeleri ve bir insana sahibi gibi bağlanabilmeleri. Farklı biyolojik özelliklere sahip bu ejderhalar aynı diğer hayvanlar gibi bulundukları koşullara uyum sağlama yetisine sahipler. Eğer tarihi savaş ve karakterlere ilgi duyan kitapsever bir yakınınız varsa bu eğlenceli fantastik-kurgu serisi tam size göre.

 

9- Kral Katili Güncesi – Patrick Rothfuss

Görsel; wattpad

Toplamda 3 kitaptan oluşacağı açıklanan ve henüz ilk 2 kitabı yayımlanan Kral Katili Güncesi serisi Amerikalı yazar Patrick Rothfuss tarafından ilk olarak 2007 yılında yayımlandı. Hikaye anlatım tarzı olarak listedeki diğer serilerden farklı olan kitaplar, müzisyen ve aynı zamanda maceracı olan kitabın ana karakteri Kvothe tarafından otobiyografik şekilde anlatılmakta. Üç kitabın, kahramanın 3 farklı gününü anlattığı serinin ilk 2 kitabı ‘Rüzgarın Adı’ ve ‘Bilge Adamın Korkusu’dur. Serinin son kitabı ‘Taş Kapılar’ın yayım tarihi henüz belli değil fakat Rothfuss yazım aşamasında olduğunu belirtmişti. Şimdiki zaman ve geçmiş zaman olarak 2 bölüme ayrılan kitaplarda ana karakterimiz Kvothe tek başına yaşayan bilge bir insandır. Kendi çabaları ile üniversitede temel bilimler eğitimi aldıktan sonra maceralar yaşamaya başlayan Kvothe kendi hikayesini kendisi yazmaya başlıyor. Son kitabının heyecanla beklenildiği Kral Katili Güncesi bir fantastik kitap sever için oldukça uygun bir hediye.

Tüm fantastik kurgu kitap serilerini incelemek ve online satın almak için tıklayın..

Leave a comment

Your email address will not be published.


*