İlk Kez Kampa Çıkacaklar İçin Hayat Kurtaran Kamp Malzemeleri

kamp malzemeleri

İnsan, yaratılışı gereği içinde doğayla kucaklaşma isteği duyuyor. Şehir yaşamı, stres ve iş yoğunluğu nedeniyle bu durum sürekli hale gelemiyor olsa da kamp aktiviteleri bu ihtiyacı büyük oranda karşılıyor. Her sabah alarm sesiyle güne başlamak yerine en azından yılda birkaç defa uyandığında kusursuz bir manzaraya gözlerini açmayı kim istemez ki? Eğer bu muazzam sahneyi çok kısa bir süre de olsa gözlerinizde canlandırdıysanız gerçeğini yaşamaya başlamadan önce sırt çantasını ve çadırını kapıp uzak diyarlara seyahat edenlerin gözünden benzersiz manzaralara bakmak için doğa manzaralarını inceleyebilirsiniz. Çok uzaklara gitmeden, senelik yaz tatilinizi farklı bir atmosferde ve kamp yaparak geçirmek istiyorsanız da sizi doğayla buluşturacak tatil önerilerine göz atabilirsiniz. Ancak kamp yapmaya başlamadan önce birkaç önemli bilgiye sahip olmalısınız. Bu bilgiler hem kamp aktivitenizi çok daha keyifli bir hale getiriyor, hem de kamp sırasında canınızı sıkabilecek durumların yaşanmasının önüne geçebiliyor.

Yaz Kampı & Kış Kampı Farkları

İki farklı mevsimde yapılan kamplar, en çok ihtiyaç duyulan ekipman konusunda farklılık gösteriyor. Kışın su geçirmez ürünlere gereksinim olurken yazın ise nefes alan ve terletmeyen ekipmanlar tercih ediliyor. Bunun yanı sıra kış şartları daha zorlayıcı olduğu için kışın kamp yapmak bir miktar deneyim gerektiriyor. 

Kampçılığı ve dağcılığı bir arada deneyimlemeyi düşünüyorsanız Kültür ve Turizm Bakanlığının internet sitesindeki dağcılık lokasyonları arasından size uygun destinasyonları seçebilirsiniz. Eğer sizin için kampçılık, uçsuz bucaksız bir yaylayı temsil ediyorsa yayla turizmi ile alakalı bilgi alabilirsiniz.

Kamp Çantası ve Ağırlık

Kamp çantası hazırlarken ağırlığına dikkat etmek gerekiyor. Bu yüzden çantanıza ihtiyaçlarınızdan fazlasını koymamaya özen göstermelisiniz. Çünkü fazla ağır olan kamp çantaları, özellikle uzun yürüyüşler yapılacağı zaman kampçıyı bir hayli zorlayabiliyor. Kamp çantasının kapasitesini hem vücut yapınıza göre hem de yapacağınız seyahatin uzunluğuna göre belirleyebilirsiniz. Minimum 35 litre, maksimum 60 litre kapasiteli olarak tercih edebileceğiniz kamp çantasında mümkün mertebe ağırlığı düşük tutmaya dikkat etmelisiniz. 

Kamp Yeri Seçimi

Kamp yeri seçerken mümkün olduğunca düz zemin aramalı, çevrenin korunaklı olduğundan emin olmalı ve ağaçların sağlamlığını kontrol etmelisiniz. Aynı zamanda suya erişiminizin kolay olması da size büyük rahatlık sağlar. Bunun yanı sıra sabah güneşin doğduğu yöne göre gölgede kalmaya da özen göstermelisiniz. 

Hayat Kurtaran Kamp Malzemeleri

1. Kamp Yatağı

Kamp sırasında geceleri rahat bir uyku çekmek ve güne zinde başlayabilmek için iyi bir kamp yatağına sahip olmalısınız. Aksi takdirde kötü bir uykudan sonra kampın geri kalanını keyifli geçirmeniz çok da mümkün olmayabilir. 

2. Termos

Kamplarda en sık kullanılan ürünlerin başında termos geliyor. Bu nedenle hem sağlıklı hem de dayanıklı bir termos edinmelisiniz. İçine koyacağınız sıvıya göre sıcağı ya da soğuğu muhafaza eden farklı termoslar satın alabilirsiniz.

3. Makalu Uyku Tulumu

Makalu uyku tulumu; fonksiyonelliği, hafifliği, ısı konforu sağlaması ve az yer kaplamasıyla kamp yapanların en sevdiği ürünlerin başında geliyor. Makalu uyku tulumu ile soğuk havalarda yaptığınız kamplarda dahi sıcak tutma özelliği sayesinde keyifli bir uyku çekebilirsiniz.

4. Kamp Bıçağı Seti

Kamp sırasında hem yemek hazırlamak hem de çeşitli ihtiyaçları gidermek amacıyla kaliteli bir bıçak setine gereksinim duyuluyor. Bu nedenle farklı boyutlarda ve farklı fonksiyonlara sahip birden fazla bıçağın bir arada bulunduğu bir set edinmenizde yarar var.

5. Su Geçirmez Kılıf

Kamp sırasında elektronik cihazlarınızı yağmur ya da su dökülmesi gibi risklere karşı korumak amacıyla farklı ebatlarda su geçirmez kılıflardan da mutlaka edinmelisiniz.

6. Alevsiz Yemek Pişirme Seti

Kamp sırasında yemek yapmak için aleve ihtiyacınız yok. Bir alevsiz yemek pişirme seti satın alarak çok pratik bir şekilde yemek hazırlayabilir ve kamp sırasında damak tadınızdan ödün vermemeyi başarabilirsiniz.

7. Solar Kamp Lambası

Kamp sırasında gece yürüyüşüne çıktığınızda ya da gece çadırın kenarında dostlarınızda vakit geçirirken aydınlanmanızı sağlayacak kullanışlı bir solar kamp lambası, olmazsa olmaz ekipmanlarınız arasında yer alıyor.

8. Casio Protrek Saat

Kamp yaparken sürpriz bir şekilde elektronik cihazlarınız bozulabiliyor, ıslanabiliyor ya da kullanılamaz hale gelebiliyor. Bu gibi durumlarda hayat kurtaracak malzemelerin başında saatler geliyor. Bir Casio Protrek saat ile kamp boyunca konforu ve güveni bir arada yaşayabilirsiniz.

Kampçılık ile İlgili Merak Edilenler

1. Kamp Ne Zaman Yapılır?

Kamp yapmak için belirli bir zaman yok. Yazın bir sahil kenarında ya da kışın bir dağ eteğinde keyifli kamplar yapılabiliyor.

2. Türkiye’de Kamp Nerede Yapılır?

Türkiye’de hem iç kesimlerde hem de sahil şeridinde kampçıların sıkça tercih ettiği rotalar bulunuyor. Yedigöller Milli Parkı, Kelebekler Vadisi, Yazılı Kanyon, Köprülü Kanyon, Nemrut Dağı Milli Parkı, Bafa Gölü, Kömür Limanı, Kaş, Kabak Koyu, Kaçkarlar ve Adrasan en sık kamp yapılan noktalar arasında yer alıyor.  

3. Dünyada Kampçılık için En Çok Tercih Edilen Ülkeler

Aslında her ülkede kamp yapmak için uygun bir rota bulmanız mümkün. Ancak dünya çapında kampçıların sıkça tercih ettiği ülkeler arasında Fransa, Hollanda, Avusturya ve İspanya bulunuyor.

4. Kampçılık için Eğitim Almak Gerekir mi?

Eğer kamp yapmayı profesyonel şekilde devam ettirmek istiyorsanız çadır kurma, ateş yakma, yemek yapma ve güvenliği sağlama eğitimlerinin verildiği bir kursa katılmanın önemi büyük oluyor.

İlk kez kamp yapacaksanız ya da elinizde yeterli ekipman yoksa güvenli ve keyifli bir kamp deneyimi yaşamak için bazı malzemelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Birbirinden kullanışlı kamp ürünlerini incelemek ve hemen satın almak için ciceksepeti.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*