İstanbul’da Hediyelik Eşya Nereden Alınır?

İstanbul’da yaşıyorsanız ya da İstanbul’u bir süre için ziyaret ediyorsanız sevdikleriniz için buradan bir anı kalacak hediyeler seçebilir, hediyeniz ile onları mutlu edebilirsiniz. İstanbul geniş hediye yelpazesi ile bütün sevdiklerinizi memnun edebilir. Peki bu hediyeler ne olabilir ve nereden alınır fikriniz var mı?

Hediye alırken mağaza mağaza dolaşanlardan mısınız yoksa bilgisayar ya da telefon başında sayfa kaydıranlardan mı? Hediye almanın birçok yolu ve hediye alınabilecek birçok yer var. Peki, İstanbul’da hediyelik eşya nereden alınır?

Sevdiklerimiz tarafından hediye almak da sevdiklerimiz için hediye almak da ayrı güzeldir. Temeli çok eskilere dayanan bu gelenek, değer verdiğimiz kişileri mutlu etmenin ve aklımızda olduklarını ifade etmenin çok tatlı bir yoludur. Bu yazıda sizlere, sevdikleriniz için İstanbul’dan hediye bakarken nerelere gidebileceğinizi anlatacağız. Gelin vakit kaybetmeden başlayalım!

Pasajlar

İstanbul hediyelik eşya mağazaları araştırılırken ilk akla gelecek yerler pasajlardır. Bilhassa İstanbul’dan sevgiliye hediye ne alınır diye düşünüyorsanız tarihi ve romantik dokusu olan bu pasajları öncelikli olarak değerlendirebilirsiniz.

Atlas Pasajı
Görsel Kaynak: elite world hotels

Hem Avrupa hem de Anadolu yakasında bol miktarda bulunan pasajlardan bazıları ise çok ünlüdür. Mesela birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış, birçok hediyelik eşya mağazasını içerisinde barındıran Atlas Pasajı, özellikle gümüş takı almak istediğiniz zaman akla gelen Anzavur Pasajı, Aynalı Pasaj olarak da bilinen Avrupa Pasajı, kültürel izler taşıyan hediyeler denildiği vakit ilk gidilen kapı olan Kapalı Çarşı, Kadıköy Bahariye’de sıra sıra dizilmiş pasajlar ve daha nicesine İstanbul’un her yerinde rastlayabilmeniz mümkün.

 • Atlas Pasajı – İstiklal Caddesi 131, Beyoğlu
 • Aznavur Pasajı – İstiklal Caddesi 108, Beyoğlu 
 • Avrupa Pasajı – Meşrutiyet Caddesi 8, Beyoğlu
 • Kapalı Çarşı – Beyazıt, Kalpakçılar Caddesi 22, Fatih
 • Kadıköy Pasajı – Osmanağa, General Asım Gündüz Caddesi 4503, Kadıköy
 • Opera Onur Çarşısı – Osmanağa, General Asım Gündüz Caddesi 21, Kadıköy

Sokak Mağazaları ve Alışveriş Merkezleri

Alışveriş merkezleri şehrin her yerine yayılsa da sokak mağazaları İstanbul’un vazgeçilmezlerindendir. İstanbul hediyelik eşya mağazaları şehrin dört bir yanına yayılmıştır ancak Kadıköy, Beşiktaş, Eminönü ve Üsküdar bu konuda meşaleyi taşır. Sokaklarda bulunan mağazalardan ve açık tezgahlardan sevdikleriniz için seçebileceğiniz birçok hediye bulunuyor.

çilek sokak
Görsel Kaynak: Gazete Kadıköy

İstanbul’da bulunan onlarca alışveriş merkezi de elbette hediye almak isteyenlerin sıklıkla uğradığı yerler arasında bulunuyor. Her bütçeye uygun mağazaların yer aldığı AVM’lerden en büyükleri ise şöyle sıralanabilir; İstinye Park AVM, Kanyon Alışveriş Merkezi, Zorlu Center, Cevahir Alışveriş Merkezi, Forum İstanbul Alışveriş Merkezi. Mall of İstanbul, Marmara Forum. Anadolu yakasında ise Akasya Alışveriş Merkezi, Watergarden İstanbul, Palladium Alışveriş Merkezi, Viaport Outlet, Emaar Square ve Buyaka AVM.

Avrupa Yakasında bulunan alışveriş merkezleri:

 • Akmerkez – Kültür Mahallesi, Nispetiye Caddesi 56, Etiler Beşiktaş
 • City’s – Teşvikiye Caddesi 162, Nişantaşı, Şişli
 • Forum İstanbul – Kocatepe Mahallesi, Paşa Caddesi, Bayrampaşa
 • İstanbul Cevahir AVM – 19 Mayıs Mahallesi, Büyükdere Caddesi 22, Şişli
 • İstinyePark – Katar Caddesi 73, Sarıyer
 • Kanyon AVM – Büyükdere Caddesi 185, Şişli
 • Mall of Istanbul – Süleyman Demirel Bulvarı 7, İkitelli Osb/Başakşehir
 • Marmara Forum – Çobançeşme Koşuyolu Caddesi 3, Bakırköy

Anadolu Yakasında bulunan alışveriş merkezleri:

 • Akasya AVM – Acıbadem Mahallesi, Çeçen Sokağı, Üsküdar
 • Buyaka AVM – Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Balkan Caddesi 56, Ümraniye
 • Capitol Alışveriş Merkezi – Altunizade Mahallesi, Mahir İz Caddesi 4, Üsküdar
 • Emaar Square Mall – Ünalan Mahallesi, Libadiye Caddesi 88, Üsküdar
 • Optimum Outlet – Yenisahra Mahallesi, İstiklal Sokak No.2/B, Ataşehir
 • Palladium – Barbaros Mahallesi, Halk Caddesi 8-B, Ataşehir
 • Tepe Nautilus – Acıbadem Mahallesi, Fatih Caddesi 1, Kadıköy
 • Viaport Outlet – Yenişehir Mahallesi, Dedepaşa Caddesi 19, Pendik
 • Watergarden İstanbul – Barbaros Mahallesi, Kızılbegonya Sokak 10/1, B.Ataşehir

Bununla birlikte Kadıköy, Ümraniye, Üsküdar, Beşiktaş ve Eminönü gibi ilçelerin çok büyük çarşıları da hediye seçerken uğrayabileceğiniz alanlardan bazıları. Birçok butik mağazanın da yer aldığı çarşılarda aynı zamanda ünlü markaların mağazalarını da bulabilirsiniz.

Feriköy Antika Pazarı
Görsel Kaynak: Feriköy Antika Pazarı

Eğer sevdikleriniz için ikinci el ve anlamlı hediyeler almak istiyorsanız Feriköy Antika Pazarını nostaljik hediyelerden, eski kitap ve plaklardan hoşlananlar için de Sahaflar Çarşısını ziyaret ederek dilediğiniz hediyeleri bulabilirsiniz.

Sokak Pazarları

İstanbul’un sokak pazarları da pek çeşitlidir. Kadınlar Pazarı, Sosyete Pazarı, Salı Pazarı ve daha niceleri şehrin her yerinde kurulur. Hergün farklı bir semtte kurulan sokak pazarlarında aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Ev eşyasından giyime, kozmetikten hobi ürünlerine geniş yelpazesi olan sokak pazarlarında ilginizi çekebilecek bir şey bulamamanız neredeyse imkansız.

salı pazarı
Görsel Kaynak: TRT Haber

İstanbul’da süs eşyaları nereden alınır diye hala merak eden varsa bu pazarların yolunu tutmasını şiddetle öneririz.

Online Hediye Mağazaları

Ve tabii ki internet. Sınırları İstanbul’u da aşan en büyük hediyelik mağazası internettir desek kimse itiraz etmez sanırım. Yüzlerce, binlerce hediye elinizin altında olsun, kalabalık sokaklarda dolaşmadan hediye seçeyim, siparişim evime gelsin ya da direkt olarak hediye edeceğim kişiye gitsin diyorsanız, tek yapmanız gereken internet bağlantısı olan bir cihaz karşısında biraz vakit geçirmek.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*