Kadınlar Günü’nün Şanına Yakışacak Kadınlar Günü Hediyeleri

Her yıl 8 Mart tarihinde kutlanan Kadınlar Günü, bu sene de yine aynı tarihte birçok ülkede kutlanacak. Bu bir kutlamadan ziyade anma töreni aslında. Bu yazımızda Kadınlar Günü önemini bir kez daha vurgularken, sevdiğiniz kadınlara yapabileceğiniz hoş jestlerden de söz edeceğiz.

Kadınlar Günü hikayesi aslında çok bilinir. Asıl adı “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olan bu gün, kadınların eşit çalışma koşulları için mücadele verdikleri ve bu uğurda canlarını verdikleri günün anısına kutlanmaktadır. Onların anısını canlı tutmak ve kadının güçlü olduğunda neleri başarabileceğini bir kez daha anlamak için…

Kadınlar Günü

Görsel: Wikipedia

Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gün olan Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında kutlanmıştır. Nereden baksanız 100 yıla yakın. Olayın gerçekleştiği tarih ise 1857 yılında görülüyor. Bir dokuma şirketinde çalışan kadınların başlattığı 40.000 kişilik grevin gittikçe devleşmesi ile başlıyor her şey. Aslında kadınların hiçbirinin ekstrem istekleri yok. Tek istedikleri daha iyi çalışma koşulları ve erkekler ile eşit maaş alabilmek. Ne daha fazla maaş ne de daha az çalışma saatleri istiyorlar. Onlar yalnızca emeklerinin karşılığını alabilmeyi umuyorlar. Bunun için var gücü ile mücadeleye katılan kadınların gücünü göstermişler 8 Mart 1857’de.

Bu güçten korkmaya başlayan fabrika sahipleri ve grevi durdurmak için barikatlar kurularak, işçilerin fabrikada kalmaları sağlanmaya çalışılmış. İşçilere saldıran polis kuvvetlerinin kurdukları barikatları geçemeyen ve fabrikaya kilitlenen 120 kadının, fabrikada çıkan yangında hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan bu trajik olayın ardından her yıl mücadelenin başladığı 8 Mart tarihinde hakları için mücadele eden emekçi kadınların günü kutlanmaya başlanmıştır. Günümüzde hala bu koşullar tam olarak sağlanabilmiş değil ne yazık ki. Ancak çok büyük adımlar o tarihlerde atılmış.

kadınlar gunu

Görsel: variety

Yani uzun lafın kısası, bu gün hayalleri ve hayatları için mücadele eden kadınların günüdür. Yalnızca topuklu ayakkabıları ile alışverişe giden kadınların değil. Ancak yanlış anlaşılmasın, bu bir ötekileştirme değil. Yalnızca o kadınların tekelinde kalmaması gereken bir gündür. Plaza kadınlarına özel olmayan bu gün; eşitliğin vurgulanması gereken ve yaşanılan olayların gözden geçirilmesini gerektiren bir gündür. Bu sebeple bu günde hediye almak istediğiniz kişiye günün temasını bozmayacak hediyeler almalısınız. Ona kendisini sıradan ya da boyuncak bebek gibi hissettirmeyecek bir hediye.

Çünkü Kadınlar Günü, doğru ifadesi ile Dünya Emekçi Kadınlar Günü, mücadelenin tam ortasında olup haksızlıklara karşı direnen kadınların günüdür. Gerekirse taşı oyarak içinden ekmeğini çıkartabilecek, her koşulda ayaklarının üzerinde dim dik durabilecek kadınların günüdür. Haksızlıkların karşısında dimdik duran, bir elinde bebeği varken diğer eli ile borsada hisse alımı satımı yapabilen kadınların günüdür. Konu böylesine hassas olunca biz de bu gün için seçebileceğiniz bazı hediyelerin neler olabileceğini sizler için araştırdık. Ve farklı tarzlarda bazı hediyeler seçebileceğinizi düşündük. İşte o tarzlar ve hediye önerileri;

1- Güçlü kadın simgeleri, güçlü kadınlar ve onlara dair hediyeler

 

Sevgilinize, annenize, eşinize, arkadaşınıza veya kız kardeşinize. Etrafınızda bulunan, sevdiğiniz kim varsa, onlara güçlü olduklarını hissettirecek hediyeler verebilirsiniz. Bunlardan biri de, güçlü kadınların hikayelerini anlatan ya da anımsatan hediyelerdir.

Mesela Frida Kahlo’nun yer aldığı bazı günlük eşyaları hediye olarak tercih edebilir, gün içerisinde kendisini daha pozitif hissetmesine yardımcı olabilirsiniz. Pablo Picasso’nun bile hayranlığını dile getirdiği Frida Kahlo, bu güçlü kadınlardan yalnızca biri. Çektiği bütün bedensel ve ruhsal acılara rağmen dimdik ayakta durabilmiş, dünyanın en iyi ressamlarından biri olarak tanınmıştır. Tanınan ressamların hemen hemen hepsinin erkek olduğu düşünüldüğü zaman ve daha hayatta iken başarıları ile tanınması göz önüne alındığında, dünya sanat tarihi açısından oldukça önemli bir kişilik olduğunu dile getirebiliriz.

Onlara başarılı kadınların hikayelerini anlatan hitaplar hediye edebilir, anılarını anlatan filmlere götürebilirsiniz. İlham veren hikayeler ile güçlü bir kadının onlara ışık olmasına vesile olabilirsiniz. Kadınların başardığı işleri deneyimleyebilecekleri ya da şahitlik edebilecekleri aktivitelere bilet satın alabilirsiniz.

2- Güçlü hediyeler, görünüşlerinde bile güçlerini sergileyebilen hediyeler

guclu kadin

Görsel: Culture Hook

Eğer onlara zarif bir hediye almak istiyor, çok fazla mesaj vererek ona hitap etmeyecek bir hediyeden uzak durmak niyetindeyseniz, Kadınlar Günü için ona bir jest yapmayı ve çiçek göndermeyi düşünüyorsanız, güçlü karakterli çiçekleri tercih etmelisiniz. Bir buket beyaz gül gönderin mesela.

Ona gücünü ve temizliğini hatırlatsın. Dimdik ayakta duran çiçekler seçmelisiniz mesela laleler gibi. Romantik çiçekleri yıldönümünüze, renkli çiçekleri de onun doğum gününe saklayın. Ona içerisindeki potansiyeli hatırlatacak bir çiçek gönderin.

Bu çiçek ile birlikte bir de hikayeye yer verin. Ya da bir fotoğrafa, belki bir kitaba. Bu günün süslü bir gün olmadığını aksine sadece haklar için ortaya çıktığını ona da kendinize de hissettirin. Pırlanta bir yüzük almayın ona bu günde. Ona içindeki gücün şiddetinin farkında olduğunuzu düşündüğünüz hediyeler alın.

3- Emeğin buram buram hissedildiği hediyeler, bir emekçinin gönlünden ve elinden çıkmış hediyeler

Yazının en başından beri bu günün emeği simgelediğini ve kadının gücünü vurguladığını belirtiyoruz. Hal böyle olunca da hediye seçmek hayli zor. Çünkü bu günü romantik aşk dolu bir gün gibi göstermek bazı kişileri mutlu etse de bazı kimselerce hiç hoş karşılanmaz.

Sevdiklerinize bir el emeği hediye verebilirsiniz. Bu kendi el emeğiniz de olabilir. Ellerinizle hazırladığınız bir çerçeve, belki bir atkı ya da bere, belki de ahşap oyma bir anahtarlık. İçerisinde emek olduğu gözle görülüp kalple hissedilen bir hediye.

Eğer bunu yapamayacaksanız el yapımı bir başka hediye de tercih edilebilir. Kadın dayanışma derneklerinin ürettiği eşyalardan satın alabilirsiniz. Böylelikle bir emekçiye destek olarak, sevdiklerinize özel yapılmış bir hediye sunabilirsiniz.

4- Kadınlara destek olabilecek hediyeler, kişi – kurum ve kuruluşları es geçmeyeceğiniz hediyeler

guclu kadin

Görsel: law practice today

İhtiyaç duyan birilerine destek olmak kadar güzel bir hediye var mıdır? Yukarıda kadın dayanışma derneklerinin sattıkları ürünlerden satın alabileceğinizi söylemiştik. Bunun yanı sıra Kadınlar Günü için, kadına şiddetle mücadele eden derneklere destek olabilir, kız çocuklarının okutulması için mücadele veren kurumlara bağış yapabilirsiniz. Aktivitelerinden birine katılabilir, bir aradayken nasıl güçlü olduklarına inandığınızı hissettirebilirsiniz. Sevgiliniz, eşiniz, dostunuz veya kadın çalışanlarınız adına; kadınların hayata ve iş gücüne katılımını destekleyen birçok kuruluşa destek olabilir, onlara çok anlamlı bir hediye verirken; aynı zamanda birçok kadın ve kız çocuğuna yardımcı olabilme şansı yakalayabilirsiniz.

Kadınlar Günü, emeğini savunan bütün kadınların günüdür. Siz de bu çok anlamlı günde etrafınızdaki kadınlara ne kadar değerli olduklarını vurgulayabilir, bunu hissettirecek bazı jestlerde bulunabilirsiniz. Eşinize dostunuza, iş arkadaşlarınıza, ailenizdeki kadınlara; kısacası güçlü olduğuna inandığınız veya güçlü olmasını öğütlediğiniz herkese bu günde hakkını verebilirsiniz. Yalnızca erkeklerden bahsetmiyoruz elbette. Kadınlar da kadınlara bu günün önemini unutturmayacak hamlelerde bulunabilir. Dünyada kadınlarının bir arada, el ele olmasını sağlayabilecek adımlar atıldığında, dünyanın çok daha güzel bir yer olacağından şüphe yok…

Leave a comment

Your email address will not be published.


*