Bir Kadına Asla Almamanız Gereken Hediyeler (10 Yasaklı Hediye)

Sevgiliniz, arkadaşınız ya da kardeşiniz fark etmez. Eğer bir kadına hediye seçiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. İşte kadınlara asla asla ve asla hediye etmemeniz gereken şeyler!

Bir kadına hediye seçmek her şeyden öte incelik ister. Onun zevklerine ve ilgi alanlarına hakim olmanız gerekir. Eğer onun hakkında sınırlı sayıda bilgiye sahipseniz mesleğe göre hediye seçimine yönelebilirsiniz. Ancak kesinlikle şimdi bahsedeceğimiz hediye seçeneklerinden uzak durmanız gerekiyor.

Kadınlar çok farklı zevklere sahiptirler. Bazıları spora derinden tutkuludur mesela. Hem yapmayı hem de spor karşılaşmalarını izlemeyi severler. Ancak bazıları egzersiz içermeyen spor dalları ile ilgilenmezken bazıları sporun S’si ile bile alakadar olmaz. Bu kişilere spor ile alakalı bir hediye almak büyük hata olacaktır.

Bazı kadınlar için mutfak bir rehabilitasyon merkezidir ve mutfağa girdiklerinde tüm streslerinden arınırken aynı zamanda harikalar yaratırlar. Mutfaklarına alacakları eşyaları seçerken bile yüzlerinde güller açar. Züccaciye mağazaları onların mabedidir adeta. Bazıları mutfaktan asla haz etmez, yemek yapmayı bilmez ve dahası yemek yapmaktan keyif almaz.

mutsuz eden hediye

Görsel: Giphy

Her kadının hediye zevki kendine özeldir anlayacağınız. Mesela bazı kadınlar için hediyenin en önemli özelliği kullanışlı olmasıdır. Kullanılabilir olmayan hediyelerden haz etmeyen bu kişilere alacağınız biblolar mutluluk vermeyecektir. Bazısı için de kalite çok önemlidir. Kalite ve markaya önem verenler de pahada yüksek hediyeleri daha çok severler. Kimi kadınlar hediyede duygusallık ararlar. Onlara göre hediye üzerinde ince düşünülmesi gerekir. Özellikle bu hediye eşinden veya sevgilisinden geliyorsa mutlaka romantik bir dokunuş içermeli, herkesin parasını ödeyip satın alabileceği bir hediye olmamalıdır.

Kadınların zevkleri de çeşit çeşittir onlara alınabilecek hediyeler de. Ancak bazı hediyeler vardır ki, hiçbir kadına bu hediyeler tercih edilmemelidir. Sizin için kadınlara verilememesi gereken 10 hediye fikrini derledik.

1 – Büyük Beden Eşyalar

kadınlara alınmaması gereken hediyeler

Görsel: Big Think

Her kadının kilosu ile problemi yoktur. Ancak hiçbir kadın olduğundan daha kilolu göründüğü düşünülsün istemez. Bundan daha ziyade kilosu ile alakalı konuşulmasından hoşlanmaz çünkü neden konuşulsun? Eğer hediye alacağınız kişinin bedenini bilmiyorsanız ona kıyafet hediye almayın ya da düşündüğünüzden bir beden küçük olan kıyafeti seçin ve mutlaka değişim kartı isteyin. Hele ki 41 numara bir babet alarak karşısına sakın çıkmayın. Ayakları büyük olan kadınlar da gayet alımlı, o konuda bir sıkıtı yok. Ancak bunu yüzüne vurmanıza da gerek yok sadece.

2 – Tartı

tartı

görsel: The Body Coach

Neden bir kadına tartı hediye alınır ki? Yani nasıl bir çaresizlik bu arkadaşlar. Manavdan 2 kilo portakal alıp hediye paketine sarın fakat kilo ile alakalı bir hediye almayın. Dediğimiz gibi, buna takıntısı olmasa dahi hoş değil. Eğer zayıflama sürecinde olan ve bu konuda sizden destek bekleyen bir arkadaşınız değil ise, karşınızdaki kadına tartı hediye etmemelisiniz.

3 – “En Güzel Hediye Benim Sevgilim”

kendini hediye etmek

Görsel: Daily Mail

Bu klişeden uzaklaşabilir miyiz artık? Hediye almayı unuttum demenin kibarcası olarak “Sana hediye olarak kendimi aldım” demektir diye düşünüyorum. Bir de bunun alfa seviyesi var ki o da kendini hediye paketi içerisine yerleştirmek. Bu nasıl bir kendini beğenmedir? Biri de çıkıp uyarmıyor mu sizi arkadaşlar?

4 – Yanlış anlaşılmaya Sebebiyet Verebilecek Bir Yüzük

tek taş yüzük

Görsel: Mathews Jewelers

Şu konuda bir anlaşalım. Şayet evli veya nişanlı değilseniz sevgilinize veya arkadaşınıza tek taş yüzük almamalısınız. Tek taş yüzük evlilik ile bütünleşmiş bir hediyedir ve yüzüğü gördüğü anda evet diyen birine bunu o anlama gelmediğini açıkladığınızda artık hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Açıklayamasanız da sizin açısından hiçbir şey eskiye dönemez zaten. Her durumda sıkıntı büyük. Oldu ki karşı taraf hayır dedi, yine aynı durum söz konusu. “Hayır, o anlamda değildi. sadece bir hediyeydi” deseniz dahi artık elden bir şey gelmez. Size kim inanır artık? Hayır yanıtı aldığınız için konuyu kıvırmaya çalıştığınız düşünülecektir. Kolye alın, küe alın, bileklik alın hatta halhal alın ancak tek taş pırlanta almayın.

5 – “Sen Seç, Ben Öderim”

hediye yerine sen seç ben öderim denilmesi

Görsel: Joj

Hediye almaya vakti olmayanların bir bahanesidir bu. Ya da hediye seçiminden kaçmak isteyenlerin. O yüzden ne yapmıyoruz, kız arkadaşlarımızı bir mağazaya götürüp “Sen seç ben ödeyeceğim” demiyoruz. Bu durumdan memnun olup ya da acısını çıkarıp hesabınızda derin yaralar açılabilir, orası ayrı. Ancak bu pek hediye olmuyor arkadaşlar. Çünkü hediye dediğiniz karşınızdaki kişi için sizin seçtiğiniz bir şeydir.

Bunun bir diğer versiyonu da “Sen bana neye ihtiyacın olduğunu söyle, ben onu alayım” demektir. Karşınızdaki kişi bu konuda ne derece rahat davranabilir bilemeyiz ancak karşılığında istemediği bir hediyeye sırf bu durumdan kurtulmak için sahip olabilir veya sizi pişman edebilir.

6 – Hediye Edilmiş Hediye

hediye edilmiş hediyeyi hediye etmek

Görsel: We Know Your Dreams

Hediyeden hediye olur mu? Bu çok tartışmalı bir konu. Ancak size gelmiş bir hediyeyi normal zamanların dışında bir kişiye doğum günü hediyesi olarak veriyorsanız bu pek hoş olmayabilir. Hele ki bu kişi sevgiliniz ise ve bu hediye yıldönümü hediyesiyse büyük ayıp. Eyvahlar olsun! Bazı kişiler var ki bir önceki sevgilisine aldığı ancak ayrılık sonrası iade edilen hediyeyi yeni sevgililerine vermekte bir sakınca görmüyorlar. O kişileri de ayıplamadan bu maddeyi geçmeyelim o halde.

7 – Tesbih

cüneyt arkın tesbih

Görsel: Twitter

Şaha yapmıyoruz arkadaşlar. Gerçekten verilen hediyelerden biri. Bir kadın tesbih sever ya da sevme orası tartışılır tabii ancak dünyada verilebilecek bütün hediyeler tükenmeden böyle bir hediye alternatifi tercih etmenize gerek yok.

8 – Çakma Ürünler

marilyn monroe hediye

Görsel: Giphy

Hediye illa pahalı ve lüks markalara ait olacak diye bir kaide yok tabii ki. Ancak bilinen bir markanın çakma ürününü hediye etmek yerine fiyatı daha size uygun, bilinmedik bir marka hediyeyi tercih etmeniz daha etik bir davranış olacaktır.

9- Emrivaki Hediyeler

kedi hediye etmek

Görsel: 7-Themes

Bazı hediyeler vardır ki, kişinin isteği dışında yani emrivaki ile sorumluluk yüklenmesini sağlar. Bunlara en büyük örnek evcil hayvanlardır. Öncelikle hayvanlar para ile satın alınabilecek ürünler/mallar ya da eşyalar değildir. Bu sebeple petshoplardan satılmak üzere çoğaltılan ve ticari kaygılarla sağlıksız koşullarda üretilen canları satın alarak bu piyasanın ilerlemesine destek olunmamalı. Bunun yanında bir kişiye kedi köpek, kuş hatta balık dahi hediye etmek bir sorumluluk yüklemektir. Sokakta gördüğü köpekleri seviyor, kedileri besliyor diye evine onları almak istiyor diye düşünmemelisiniz. Ne yazık ki sokaklar ve barınaklar özel günlerde satın alınıp ardından hevesi geçince atılan hayvanlar ile dolu.

10 – Onu Mahcup Edecek Hediyeler

pahalı hediyeler

Görsel: The New Potato

Bazı kişiler için hediye karşılıklı verilince mana bulur. Özellikle bazı kadınlar bu konuda çok hassastır. Sizin ona vermiş olduğunuz hediyenin altında kalmak istemezler ve bu sebeple size hediye seçerken bazen kendini zorlayacak derecede büyük harcamalar yapmak durumunda kalırlar. Bazı zamanlarda da bunu karşılayamazlar. O Yüzden karşınızdaki kadına hediye seçerken onu mahcup etmemeye özen göstermelisiniz. Onu mutlu edeceğinizi düşünürken farketmeden kendisini kötü hissetmesine sebep olabilirsiniz.

1 Comment

  1. Yüzük konusundaki öneri %100 doğru. Evlilik teklifi yapmıyorsanız yüzük hediye etmek en yanlış hediye tercihleri sırasında ilk sıraya yerleşir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*