Okullar Açılırken Miniklere En Güzel El Yapımı Hediye; Kalem Kutusu Yapımı

Rengarenk ve kullanışlı, üstelik el emeği bir kalem kutusu yapmaya hazır mısınız? Talimatları takip ederek birbirinden güzel kalem kutuları yapın ve sevdiklerinize hediye edin!

Okulların açılmasına az bir süre kaldı. Uzun sabah uykuları, geç yatılan akşamlar, öğlen miskinlikleri yavaş yavaş geride kalmaya hazırlanıyor. Saatlerce top peşinde koşturup da acıktığını bile fark etmeyen gençler yavaş yavaş sınıflara, erken uykulara ve uyanmalara hazırlanıyor. İlkokul öğrencileri için defterler kaplanıyor, kalmeler

Okulun açılmasına yakın kırtasiyeler de şenlendi tabii. Rengarenk kalemler, boyalar, defterler ve çeşitli aksesuarlar da raflarda yerlerini aldı. Siz de bu rengarenk dünyaya bakınca kendini kaybedenlerden misiniz peki? Kokulu kalemlerden şekilli silgilere gördüğünüz tüm malzemeleri satın almamak için kendinizi zor mu tutuyorsunuz? İnsanoğlunun en tatlı zaaflarından biri olsa gerek.

Bu yazımızda çok popüler bir okul gerecini kendimiz yapacağız. İlkokulundan liseye tüm öğrencilerin severek kullandığı kalem kutularına güzel bir örnek verip nasıl yapılır, anlatacağız. Ayrıca uzun zamandır kenardan kenardan size göz kırpan ve ‘Hadi beni artık kullan, sıkıldım!’ diye ısrar eden dikiş makinenize de güzel bir merhaba diyeceğiz.

kalemlik yapımı malzemeleri

Görsel Kaynak: craftsy

Önce gerekli malzemelerden bahsedelim:

  • Kalemliğin yüzeyi için seçilmiş bir kumaş (30 x 35 cm boyutlarında)
  • Kalemlik kumaşı ile aynı boyutlarda bir astar kumaşı
  • Fermuarlı sekme için bir miktar kumaş parçası ( 3 x 10 cm kadarlık bir kumaş yeterli gelecektir.)
  • Fermuar (En az 30 cm uzunluğunda)
  • Tutkal
  • İplik
  • Makas
  • Dikiş makinesi ve ütü

İşleme koyulmadan önce tüm malzemelerimizi hazırlamakta fayda var. Böylelikle yapım aşamasındayken de kolaylık sağlayacaktır. Kumaş olarak dilerseniz evdeki eski kıyafetlerinizi kullanabilirsiniz. Artık şort haline getirilecek kot pantolonların da paçalarını değerlendirebilirsiniz. Dilerseniz evde bulunan ufak tefek kumaşları birbirlerine kolaj yaparak kendi özel kumaşınızı da elde edebilirsiniz. Ucu oldukça açık, hayal gücünüz ya da zevkiniz ne isterse gerçekleştirebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

kalemlik yapımı

Görsel Kaynak: craftsy

Tüm malzemelerimizi hazırladıysak artık yapım aşamasına geçebiliriz. İlk olarak dış katmanı oluşturacağız kalemliğimiz için, ardından da fermuar ve astar kısmı gelecek.

Öncelikle kumaşımızı güzelce ütülüyoruz. Eğer spesifik bir kumaş kullanıyorsanız öncesinde talimatlarını okumanızda fayda var.

Ardından fermuarlarımızı hazırlayacağız. Bunun için fermuarların kısa uçlarını birleştirip yarıya kadar fermuarı çekiyoruz. Fermuarlara yapıştırmak üzere hazırladığımız küçük parça kumaşları da aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi açık ve kapalı kısımların kenarlarına doğru koyup ortalarından katlayarak bir kumaş izi çıkarıyoruz. Bu, daha sonrasındaki yapıştırma ve dikim aşamasında bize kolaylık sağlayacak bir iz olacak.

Kumaşların bittiği kısımlara da metal bitiş noktalarını yerleştirip fermuarımızı oluşturuyoruz. Kumaş parçalarının yarısını yine fotoğraftaki talimatı örnek alarak yapıştırıyoruz.

kalemlik yapımı

Görsel Kaynak: craftsy

Gelelim dikiş makinesini biraz ısıtmaya. Ne zamandır kıyıda köşede bekleyen makineniz heyecanla fermuarınızı bekliyor. Fermuar tırnakları açıkken, az önce iz bırakarak belirlediğimiz orta nokta boyunca dik bir dikiş yapıyoruz. Sabitlemeyi unutmadan dikişimizi tamamlıyoruz.

kalemlik yapımı

Görsel Kaynak: craftsy

Fermuar aşaması neredeyse bitti. Son aşama olarak fazlalıklardan kurtulun. Bunun için de fazla kalan fermuar parçasını kesin ve daha önceden ortasını belirlediğiniz kumaşı tutkal ile yapıştırın. Dikkatli olmakta fayda var. Sonuçta tüm fermuarı harcamak istemeyiz değil mi?

kalemlik yapımı

Görsel Kaynak: craftsy

Kumaşınız ile aynı ölçülerde kesmiş olduğunuz astar ile ana kumaşı birleştirme zamanı geldi. İki kumaşı üst üste birbirlerini tam olarak kaplayacak şekilde birleştirin.

Unutmayın, fermuarınızın çekilecek noktası, yani tokası sol tarafta olmalıdır. Bu sebeple fermuarınızı sağ kısmı yukarı bakacak şekilde bu iki kumaşın, yanı astar ile dış kumaşın arasında yerleştirin.

Fermuarınızı kumaşların ortasında ve en üstte olacak şekilde yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi hizalayın. Bu esnada sabitlediğiniz fermuarı astara yapıştırabilir ya da iğneler ile sağlamlaştırabilirsiniz. Çünkü birazdan dikiş makinesi ile üzerinden geçeceğiz.

kalemlik yapımı

Görsel Kaynak: craftsy

Kumaşınızı dikiş makinesine hizalayın. Yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi iğne içerisinden mümkün olduğunca en sola kaydırarak dikme işlemine başlayın. Eğer kumaşınızı dikiş makinesine doğru bir şekilde hizalayabilirseniz fermuarınız daha sağlam ve düz bir görünümde olacaktır.

Fermuarınızın kulpunu daha kolay dikmek için bir ipucu vermek gerekirse, dikiş makinesinin iğnesi ile birlikte kulpunuzu aşağı bakar şekilde hizalayın. Makinenin baskı ayağını kaldırın ve fermuarı çekin. Ardından dikmeye devam edin ve dikişi tamamlayın.

Elimizdekileri gözden geçirelim. Şu anda elimizde ortasındaki fermuar ile birleştirilmiş iki kumaş kümesi bulunuyor. Bir ana kumaş, hemen altında da astar kumaş. Henüz bir kese haline gelmemiş ve yanızca fermuara dikilmiş bu kumaşları sağa ve sola ayırıp, aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi ütü yardımı ile fermuar noktalarını iyice sabitleyelim

Fazladan kalan kısımlar var ise içe kıvırabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra toplu iğne ile fermuarları kumaş üzerlerine tekrardan sabitleyebilirsiniz.

kalemlik yapımı

Görsel Kaynak: craftsy

Astar kısmı öne gelecek şekilde kumaş parçalarını katlamaya başlayalım. Biz, en tepede fermuarı olan bir kalemlik değil de, daha aşağılarda, ortalara doğru açılıp kapanan bir kalemlik örneğine yer verdik. Ancak dilerseniz siz en tepede veya tam ortada açılma noktası olan bir kalem kutusu oluşturabilirsiniz.

kalemlik yapımı

Görsel Kaynak: craftsy

Finale adım adım yaklaşalım. Astar kumaşı arkaya doğru katlıyoruz, dış yüzeydeki kumaşı da astar ile birlikte hizalıyoruz. Yarı açık şekilde duran fermuarı da bu iki katman arasında, biraz sağa meyilli olarak yerleştiriyoruz. Bu esnada bir yapıştırıcı ile fermuarı sabitleyebilirsiniz ya da iğneleriniz ile yola devam edebilirsiniz.

Sonuç olarak aşağıdaki ilk fotoğraf gibi bir görünüm elde etmemiz gerekiyor. Yani kenarları boş, kumaştan bir boru. Yapıştırıcı ile sabitlenmiş fermuarımız ortaya yakın bir şekilde konumlanmış. Fermuarımız açıkken renkli astarımız görünüyor.

Artık dikiş makinesi ile son düzenlemeleri yapabiliriz.

kalemlik yapımı

Görsel Kaynak: craftsy

Dikiş makinesi ile önce fermuar kısmının üzerinde geçerek sabitliyoruz. Fermuarın iki köşesi de hem astarla hem de ana kumaşla birleşiyor. Ardından kenarları birleştirmeye başlıyoruz. İki tarafı da dikiş makinesi ile dikiyoruz.

Artık neredeyse bitti. Ütümüzü tekrar alıyor ve kalemliğimizin dikiş makinesi ile dikilmiş bütün kısımlarının üzerinden geçiyoruz. Daha sonra da makas yardımı ile fazla kısımları kesiyoruz. Dilerseniz bu son dikişi iç kısımdan, yani ters yüz ederek astar kısmından yapabilirsiniz. Ancak bu çok da mühim bir nokta değil, çünkü kalemliğimiz bu hali ile de yeterince derli toplu ve güzel.

Öneri: Dilerseniz kolay tutuş için bir kulp ya da fermuar kısmının ucuna püskül de ekleyebilirsiniz. Ayrıca fermuar ucunu çift yönlü tercih edip kalemliğinizi çift yönlü olarak da kullanabilirsiniz. Böylece güzel astarınız da gün yüzüne çıkabilir.

Biraz uğraştıran ama sonucundan gerçekten hak ettiği güzelliğe kavuşan bu kalemliği dilerseniz kendinize makyaj çantası yapabilir, dilerseniz okula yeniden dönen miniklere güzel bir hediye olarak planlayabilirsiniz.

Renk renk, desen desen kalem kutuları ile hünerlerinizi sergilemenin tam zamanı 🙂

Siz de bu kalem kutularından yapmayı deneyip tecrübenizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Ayrıca birbirinden eğlenceli ve faydalı kendin yap yazıları için de bizi takip etmeyi ihmal etmeyin, herkese kolay gelsin!

Leave a comment

Your email address will not be published.


*