Kitapseverler için Sürekleyici Roman Serileri

Kitaplar, her nerede olursanız olun sizi alıp bambaşka yerlere götürebilir. Bir de tercih edilen kitap sürükleyiciyse, okurunu dünyasına kaptırıyorsa o dünyadan çıkmak pek mümkün olmayabilir. Bir kitabın kapağını kapadıktan sonra gerçek hayata hemen geri dönememe hissini kitapseverler yakından tanır. Bundan ötürü kitaplar sadece okumak için değil; birlikte yaşamak için de vardır. Bir diziyi izler gibi, yeni sezonu bekler gibi kitap okumak isteyen kitapseverler için birbirinin devamı şeklinde ilerleyen roman serileri harika bir tercih olabilir. Türkiye’de ve dünyada çok satan, sevilerek okunan roman serilerine mutlaka göz atmalı ve kütüphanenizde yoksa bir an önce edinmelisiniz.

Zorluk, Umut, Çukurova: Yaşar Kemal – Dağın Öte Yüzü Üçlemesi

Dağın Öteki Yüzü, Türk edebiyatının çınarı Yaşar Kemal‘in İnce Memed’den sonraki en sevilen eserleri arasında yer alan bir üçlemedir. Ortadirek, Yer Demir Gök Bakır ve Ölmez Otu isimli üç farklı kitaptan oluşan seride, Çukurova’nın bir köyünde insanların pamuk toplama zamanı yaşadığı zorlukları ve her ne olursa olsun içlerinden atamadıkları konu anlatılıyor. Edebiyatımızın usta kalemi Yaşar Kemal, bu seride okurunu zaman zaman umutsuz, zaman zaman da düş dolu bir yolculuğa çıkarıyor. Biraz düşündürsün, biraz da heyecanlandırsın derseniz bu seri tam size göre!

Fantastik, Gizem, Büyü: J.K. Rowling- Harry Potter Efsanesi

Roman serisi deyince tüm dünyanın aklına gelen ilk eserlerden biri Harry Potter. 8 kitaptan oluşan roman serisi, anne ve babasını kaybeden Harry’nin büyücülük okuluna kaydolmasıyla başlıyor ve işler buradan sonra değişiyor. Eğlence, merak, gizem, büyü ve sihir dolu bu yolculukta sıkılma imkanınız yok. Tüm dünyada çok satan ve bir kült haline gelen Harry Potter’ı sadece filmleriyle tanıyorsanız kitaplarıyla da bir an önce tanışmalısınız.

Savaş, Aşk, Özlem: Ayşe Kulin Dörtlemesi

Türk Edebiyatının en sevilen yazarlarından Ayşe Kulin; Veda, Umut, Hayat, Hüzün isimlerini taşıyan dörtlemesinde aslında kendi hayatının ve hislerini okuruyla buluşturuyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünde yazarın büyük anne ve büyük babasının yaşadıklarından başlayan yolculuk, yazarın otobiyografisine dek uzanıyor. Bitirdiğinizde boğazınızda yumru bırakacak bir seri arıyorsanız, Ayşe Kulin’in usta kaleminden dökülen bu dörtlemeyi mutlaka listenize ekleyin.

Aşk, Gençlik: Stephenie Meyer- Alacakaranlık Beşlemesi

Sinema filmi olarak büyük sükse yaratan Alacakaranlık beşlemesi, roman serisi deyince ilk akla gelenlerden. Alacakaranlık, Yeni Ay, Tutulma, Şafak Vakti, Geceyarısı Güneşi isimlerini taşıyan beş farklı kitaptan oluşan seri, genç bir kız ve bir vampir arasındaki aşkı konu ediyor. Aşk, tutku ve tehlikenin bir arada bulunduğu seri tüm dünyanın gözdesi. Eğer hâlâ okumadıysanız mutlaka bu seriyle tanışın! 

Roman Serisi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir roman serisi seçerken en çok hangi konulara dikkat edilmelidir?

Her şeyden önce roman serisinin bir yolculuk olduğu unutulmamalıdır. Roman serisi tercih etmeden önce serinin konusu, akışı ve içeriği mutlaka incelenmelidir. Kitap kapağına göre seçim yapmak sizi hayal kırıklığına uğratabilir. 

Roman serilerinin önce filmi mi izlenmelidir?

Çoğu roman serisi genellikle filme uyarlanmaya müsait olur. Önce kitapları mı okumalı yoksa filmi mi izlemeli sorusu oldukça bireysel olmakla birlikte, kitapseverlerin genellikle önce kitapları okuyup filmi daha sonra izlediği bilinir.

Kimler hangi tür roman serilerini okumalıdır?

Hayal gücü yüksek okurlar fantastik roman serilerini, macerasever okurlar aksiyon roman serilerini, romantik okurlar ise drama roman serilerini tercih edebilir. 

Roman serisi okurken arada başka kitap okunabilir mi?

Roman serileri birden fazla kitaptan oluştuğundan zaman zaman arada farklı kitaplar okumak isteyebilirsiniz. Bu kitaplarının konularının çok ağır ve kafanızı karıştıracak, sizi olaydan koparacak kitaplar olmamasına dikkat ederek roman serinize farklı bir kitapla mola verebilirsiniz. 

Leave a comment

Your email address will not be published.


*