Monopoly Nasıl Oynanır? Monopoly Çeşitleri & Farklar

Tüm dünyada milyonlarca hayranı bulunan ve tarihin en çok oynanan masa oyunu olan “Monopoly” hakkında sizler için bir rehber hazırladık. Bu yazımızda kısaca Monopoly’nin tarihinden, kurallarından ve çeşitlerinden bahsedeceğiz. Keyifli okumalar.

 

Görsel; Pexels

Kısaca Monopoly’nin tarihinden bahsedecek olursak, daha önce farklı adlarla benzer oyunlar yapılmış olsa da Monopoly adıyla ilk olarak 1929 yılında mühendis Charles Darrow tarafından icat edilmiştir. Türkçeye “Tekel” olarak çevirebileceğimiz Monopoly’nin yaratıcısı Darrow, 1930’lu yılların başında ürününü neredeyse tüm oyuncak üretim ve dağıtım firmalarına götürmüş fakat hepsi oyunu fazla karmaşık bulup, Darrow’a oyunu biraz daha sadeleştirmesini söylemiştir. Darrow yılmayıp kendi parasıyla 5 bin tane Monopoly üretip kısa süre içerisinde satmıştır. Bunu gören Parker Brothers şirketi 1935 yılında Monopoly’i tüm Amerika’da satışa sunmuştur. Başlarda pek rağbet görmese de Noel gecesinde ülkedeki tüm Monopoly’ler tükenmiştir. Bu tarihten itibaren artarak devam eden Monopoly çılgınlığı ile birlikte 1973 yılından itibaren tüm dünyada Monopoly turnuvaları düzenlenmeye başlamıştır. 1935 yılından bu güne kadar dünyada Monopoly oynayan insan sayısı 1 milyarı geçmiştir.

Kısaca oyunun kurallarından bahsedecek olursak; Monopoly çeşitli versiyonlara sahip olsa da oynanış şekli ve genel amaç aynıdır; gayrimenkul zengini olmak. 2-8 kişi ile oynanabilen Monopoly’de genel mekanizma; zar atma, mülk alıp-satma ve alışveriş gibi tamamen ticaret ve emlağa dayalı diyebiliriz. Oyunda çeşitli değerlere sahip mülkler bulunmakta ve oyuncular bu mülkleri satın alıp diğer oyunculardan kira geliri elde edebiliyor. İkinci hamleden itibaren kendi mülkünüze uğradığınızda onu geliştirip daha fazla kira geliri elde etme şansınız da bulunmakta. Ayrıca oyunda bulunan şans kartlarına denk geldiğinizde iyi ya kötü sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Oyunda temel amaç para kazanıp diğer oyuncuları iflas ettirmek olduğu için oyunun kazananı iflas etmeyen en son oyuncu oluyor.

Görsel; Pexels

Oyunun 89 yıllık tarihi boyunca resmi olarak yüzlerce farklı versiyonu piyasaya sürülmüştür. Genel olarak temel amaç aynı olsa da aralarında tema ve dekorasyon gibi farklar bulunmaktadır. Bu çeşitlerden en başlıcaları; ülkelere özgü şehirler, temaya göre piyonlar ya da film karakterleri ve şehirlerini içeren versiyonlardır. Sizler için aşağıda Monopoly’nin en ünlü ve hesaplı versiyonlarını listeledik. Siz de hemen sipariş verip Monopoly çılgınlığına katılabilirsiniz. Keyifli okumalar.

1- Standart Monopoly C1009

Görsel; çiçeksepeti

Klasik Monopoly olarak da geçen bu versiyonda tüm dünyada yapılan oylamalar sonucu Plastik Ördek, Penguen ve Dinazor olmak üzere 3 yeni piyon bulunmakta. Monopoly zevkinin en sade ve rahat halini yaşayacağınız bu versiyonu hemen sipariş edebilir, sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebilirsiniz.

2- Monopoly Türkiye 01610

Görsel; çiçeksepeti

Türkiye’ye ait 22 şehrin yapılan oylama sonucu eklendiği Monopoly Türkiye ile tanıdığınız, anılarınızın olduğu şehirleri satın alıp geliştirmeye, rakip dostlarınızı iflasa sürüklemeye hazır mısınız?

3- Monopoly Dijital Bankacılık B6677

Görsel; çiçeksepeti

Kağıt paralarla hesap tutmaktan sıkılanlar ya da oyunda yeni ve işlevsel bir soluk arayanlar için üretilen Monopoly Dijital Bankacılık, oyun zevkini bir üst çıtaya taşıyor. Arkadaşlarınızla birlikte nakit para olmadan sadece tek bir dokunuşla dijital olarak tekel olma mücadelesinin tadını çıkarın.

4- Monopoly Milyoner 98838

Görsel; çiçeksepeti

Monopoly Milyoner ile kendinizi milyoner gibi hissetmeye hazırlanın. Diğer versiyonlardan farklı olarak 1 Milyona ilk ulaşanın kazanacağı oyunda sevdiklerinizle eğlenceli vakit geçirebilir, oyunun sonunda milyoner olma duygusunu tadabilirsiniz.

5- Monopoly Junior A6984

Görsel; çiçeksepeti

Çocuklar için özel olarak tasarlanan piyonlar ile her yaştan insanın Monopoly zevkini tatmasına olanak sağlayan Monopoly Junior’ı hemen sipariş edebilir çocuklarınızın ve arkadaşlarının unutulmaz anlar yaşamasını sağlayabilirsiniz.

6- Monopoly Maaş Günü E0751

Görsel; çiçeksepeti

Diğer Monopoly versiyonlarından farklı olarak elinizdeki parayı arttırmaya değil, onu oyunun sonuna kadar idareli bir biçimde kullanmaya çalıştığınız Monopoly Maaş Günü, oyunda yeni bir soluk arayanlar için ideal. Oyunun sonunda hiç bir oyuncuda para kalmadığı senaryoda en az borcu olan oyuncu galip ilan ediliyor. Siz de Monopoly’de değişik bir soluk arıyorsanız hemen sipariş verip arkadaşlarınıza meydan okuyabilirsiniz.

7- Monopoly Gamer C1815

Görsel; çiçeksepeti

Monopoly ve Nintendo’nun ortaklığında geliştirilen Monopoly Gamer belki de listemizdeki en sıradışı Monopoly versiyonu. Piyon olarak Mario karakterlerini bulabilceğiniz bu versiyonda amaç para kazanmak değil puan toplamak. Siz de sevdiklerinizle bu mücadelenin içinde yer alabilir, en çok puanı toplayıp zaferinizi ilan edebilirsiniz.

8- Monopoly Cheaters Edition E1871

Görsel; çiçeksepeti

Monopoly’e ait bildiğiniz tüm kuralları unutun! Monopoly Cheaters Edition ile hile yapmak kazanmak anlamına geliyor. Bu versiyonda amacınız rakiplerinizin binalarını yıkmak ya da para çalmak gibi kirli işler. Oyundaki hile kartlarıyla rakiplerinizin planlarını bozup bonuslar ve ödüller kazanarak zaferinizi ilan edebilirsiniz.

9- Monopoly Dünya Şehirleri

Görsel; instela

Diğer versiyonlardan farklı olarak İstanbul’un da dahil olduğu 22 farklı ve yeni şehir içeren Monopoly Dünya Şehirleri’nde temel amaç pasaportunuzu damgalarla doldurup oyunu kazanmak. Şehirlerin ikonik simgelerinden oluşan piyonlarla arkadaşlarınızdan önce pasaportunuzu doldurmanın heyecanını yaşayın.

10- Monopoly Junior Elektronik Bankacılık E1842

Görsel; çiçeksepeti

Monopoly Junior Elektronik Bankacılık ile çocuklarınız ticaret yapma ve rekabet etme zevkini yaşarken aynı zamanda elektronik bankacılığın kolaylığını da keşfedecek. Çocuklarınız sadece tek bir dokunuşla büyük yatırımlar yaparken siz de onların zevkine ortak olup aynı heyecanı yaşabilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*