Müzikseverler İçin Nostaljik Pikap ve Plaklar

Nostaljik pikap ve plaklar, müzikseverler ve nostalji meraklıları için büyülü bir dünyanın kapılarını tatlı ezgilerle açan altın anahtar olma özelliği taşıyor. Keyifli bir hobi olarak ilgi toplayan pikap çalar ve plak ürünleri sayesinde müziğin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Müzikseverler için kalıcı hediye fikirleri arasında da yer alan pikap ve plaklar aynı zamanda, seçkin müzik zevkinin bir temsilcisi haline gelen vinil (vinyl) dünyasına girmenizi sağlıyor. Pikap ve plaklar sayesinde tutkunu olduğunuz müzik kayıtlarını sofistike bir müzik çalardan dinlemenin keyfine varabilirsiniz.

Retro Stille Yüksek Performansın Birleşimi: Plak Çalar

Birçoğumuz için geçmişin bir uzantısı olarak görülen plaklar son yıllarda yeniden evlere girmeye başlıyor. Aile ve arkadaşlarla yaşanan eski mutlu anıları da beraberinde getiren plak sevgisi geri dönüyor. 80’lerin CD günleri şimdi geride kaldığı için çoğu odyofil ve müziksever için plak çalar ürünler Hİ-Fİ sistemler arasındaki haklı yerini yeniden kazanıyor. Genç nesil plak dükkanlarını biraz modası geçmiş olarak görse de plak dünyasını merak ediyor ve ona daha yakından bakmak istiyor.

Hangi Pikabı Satın Almalısınız?

Bir pikap ya da plak çalar almaya niyetlendiğinizde seçim yapmanız gereken birçok seçenek ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Öncelikle eski yani antika bir pikap mı yoksa yeni teknolojiye sahip modern bir pikap mı almak istediğinizi belirliyorsunuz. Eski bir pikap almayı düşünüyorsanız amfili pikap ve amfisiz pikap arasında da bir tercihte bulunmanız gerekiyor. 

Eski pikaplarla yeni pikapların temel özelliklerini karşılaştıralım:

  • Eski pikapları, yeni pikaplardan çok daha düşük bir bütçeyle satın alabilirsiniz.
  • Yeni pikaplar eski pikaplara oranla oldukça yüksek kullanım imkanı sunuyor.
  • Yeni pikaplarla yedek parça sorunu yaşayamayacaklarını bilmek, yeni başlayanlara güven verir. 
  • Hem yeni hem de eski pikaplar mükemmel ses kalitesi sunar.
  • Her iki pikap grubunun ses kalitesini kişisel beğeninize bağlı olarak farklı değerlendirebilirsiniz. 

Plakların Ses Kalitesi Daha mı İyi?

Tek kelimeyle, evet. Plak kayıtlarının sesleri kulağa MP3’lerden daha iyi geliyor. Bugün internet ve telefon üzerindeki uygulamalarla dinlenen müziğin çoğu ayrıntıların gözden kaçırıldığı ve genel kalitenin düştüğü bazı kayıplı formatlarda yayınlanıyor. Çünkü, telefonlarda saklanabilmesi ve çevrim içi akışların sorunsuz sürdürülebilmesi için ses dosyalarını küçültmek üzere sıkıştırmak gerekiyor. Sıkıştırma yapılmadan kaydedilen plaklar çok daha kaliteli bir dinleme deneyimi yaşatıyor. Plak kaydında hiçbir ses verisi kaybolmuyor. Müzik yapımcısının veya müzisyenlerin hedeflediği müzik kalitesi plağa birebir yansıyor. 

Pikap ve Plaklar Hakkında Merak Edilen Detaylar 

Yeni ve Eski Pikapların Sesleri Farklı mı?

Düşük maliyetli eski bir pikap alarak bugünün düşük bütçeli modellerinden muhtemelen daha iyi bir yapı kalitesine sahip olabilirsiniz. Elbette yeni teknolojinin üstün yapı kalitesi, daha iyi bir ses sağlıyor. Yeni pikapların sesi daha çok “net” olarak tanımlanırken, eski pikapların sesi genellikle “sıcak” olarak tanımlanıyor. 

Taş Plakla Vinil Plak Arasındaki Fark Nedir?

Taş plaklar, hayvansal kökenli bir reçine olan gomalak adı verilen bir malzemeden üretilen, iki yüzünde birer şarkı bulunan, genellikle gramofonda çalınan plaklardır. 45’lik adı verilen vinil plaklar plastik maddeden üretildiği için taş plak gibi kırılgan değildir, dayanıklıdır.   

Plak Koleksiyonu Yapmanın Avantajları Neler?

İnternetten bir müzik parçasını satın aldığınızda sadece lisansa sahip oluyorsunuz, plak satın aldığınızda ise bir albümden fazlasını alıyorsunuz. Plak satın aldığınızda daha sonra satabileceğiniz, belki çocuklarınıza devredebileceğiniz bir yatırım da yapıyorsunuz. Ayrıca vinil satın alan, toplayan ve yeniden satan büyük bir topluluğun üyesi oluyorsunuz. 

Her Albümün Plak Kaydı Bulunur Mu?

Plak kayıtlarını tercih edenler, dinledikleri şeyler konusunda oldukça seçicidir. Plak kaydı dinleyerek müzik zevkinizi geliştirebilirsiniz.

Pikap ve plakların dünyasına girerken Gramafon Çağı kitabının yazarı Gökhan Akçura’nın Türkiye’deki ilk plak fabrikalarını anlattığı yazısına göz atarak nostalji yolculuğunuzu biraz daha derinleştirebilirsiniz.

Geçmişin zevklerini yeniden yaşamak için zamanda geriye gitmek zorunda değilsiniz. Siz de ciceksepeti.com pikap ve plak ürün yelpazesini inceleyerek nostalji ve yüksek performansı bir araya getirme fırsatından faydalanabilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*