Evinizde Yapabileceğiniz Yaratıcı Mutfak Fikirleri

Mutfağından çıkmak istemeyenlere de mutfağa adım atmak istemeyenlere de mutfakları ile aşk yaşatacak pratik öneriler!

Mutfaklarımızı seviyoruz, onlar bizim rahatladığımız, harikalar yarattığımız mekanlar. Her malzeme elimizin altında ve adeta bir heykeltraş gibi sanat ile, aşk ile işliyoruz yemeklerimizi, tatlılarımızı. Bazılarımız için ise uzak durmak istenilen bir ortam. Şiddetle kaçmak istediğimiz bu yere bazen tahammül dahi edemiyoruz. Eğer mutfağınızı çok seviyor ve orada vakit geçirirken daha pratik halde kullanmak istiyorsanız size fikir verebilecek bir kaç önerimiz var. Bu yazıda bahsedeceğimiz pratik çözümler mutfaktan kaçmak isteyenlere mutfağı sevdirirken, mutfağına tutkun olanların ise dişlerini kamaştıracak.

Düzenli bir mutfak. Her gerecin kendine ait bir yeri var. Elinizi attığınız anda bulabileceğiniz, kullanımı kolay ve işe yarar! Kulağa çok güzel gelmiyor mu? Düzen aşıkları benim hislerimi çoktan anlamıştır. İşte şimdi bu düzeni sağlayabileceğiniz birbirinden pratik ve akıllı önerileri sizlerle paylaşacağız.

1 – Kavanoz Etiketleri

kavanozlar

Görsel Kaynak: the fashion coffee

Kavanoz etiketleri düşündüğünüzden daha önemli. Hangi kavanozda ne var? Nerede bu şeker? Bu pudra şekeri mi karbonat mı? Bazen bu detaylar hayatımızı çekilmez hale getirebiliyor. Hele ki tuz yerine şeker koyduğunuz bir yemeği tadınca. Bu gördüğünüz yöntemle kavanozları etiketlemek hem yemek yaparken daha pratik olmanızı hem de daha şık duruşlu kavanozları sağlayacaktır.

Elbette etiketleri burada gösterildiği şekilde yapmanız gerekmiyor. Mutfağınızın tarzına, kişisel zevklerinize veya fazla malzemelerinize göre değerlendirebilirsiniz. Yalnızca mutfaklara değil banyo malzemeleriniz için de bu sınıflandırmayı yapabilirsiniz.

2 – Küçük Alanlara Dünyaları Sığdırmak

mutfak fikirleri

Görsel Kaynak: My Confined Space

Buz dolabının tam da ona ayırılan bölüme sığması nasıl rahatlatıcı bir his değil mi? Böylesine fitlik, böylesine aitlik hissi. Muazzam gerçekten. Ancak bazen bu mükemmellikten mahrum kalırız. Buz dolabının büyük gelmesi tam bir kabus, o konuda size katılıyorum ancak eğer bir miktar boşluk varsa bu durumu lehinize çevirebilecek harika bir dokunuştan bahsediyoruz şimdi.

Buz dolabınızın kenarında kalan o ince uzun arayı bu tip bir raf ile değerlendirmek ister miniz? Baharatlar, yağ şişeleriniz ve buz dolabına koyma ihtiyacı duymadığınız ancak çok yer kaplayarak düzensiz duran bütün şişeler bu platform içerisine yerleştirilebilir.

3 – Mantar Pano Tezgahlar

mantar tasarımlar

Görsel Kaynak: Trucs et Bricolages

Eğer mutfağınıza hatırlatma ya da dekor için fotoğraflar, notlar, yemek tarifleri bulunduruyorsanız şarap mantarları ile bu örnekteki gibi bir düzenleme yapabilirsiniz. Ya da mutfağınızın bir bölmesini ilginç bir dekorla kaplamak istiyor ancak bunun ne olacağına karar veremiyorsanız, tek ihtiyacınız olan temizlenmiş şarap mantarları ve bir miktar silikon yapıştırıcı. Bu kadar basit 🙂

Şarap mantarları ile yapılabilecek başka yaratıcı tasarımları derlediğimiz, ufuk açıcı yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

4 – Organize Çatal – Kaşıklık

mutfak tasarımları

Görsel Kaynak: Youtube

Bol çekmeceli bir mutfağınız varsa hiçbir malzemenizi dışarıda bırakmanıza gerek yok. Hem her an kullanım için elinizin altında hem de tozlanmadan onları saklayabileceğiniz böyle bir çekmece içi düzenekle işiniz oldukça kolaylaşacaktır. Aynı tarz düzenlemeleri mutfağınızda kullancığınız bütün malzemeler için tercih edebilirsiniz. Bardaklar, tencelereler ve hatta tabaklar. Farklı düzenleyiciler ile sade, kalabalığından arınmış, temiz ve düzenli bir mutfak hiç de uzaklarda değil.

5 – Kahve Kupalarınızı Mutfağınızın Bir Dekoru Haline Getirin

kahve standı

Görsel Kaynak: Interiores Cocinas Diseño

Kupalarımız renk renk, desen desen. Hatta bazıları birbirleri ile takım. Bu kadar dekoratif eşyaları bazıları kapalı kapaklar ardında saklamak istemez. Onlar sergilemek, mutfağın bir dekoru haline getirmek ister. Kupalarınızı asmayı tercih ediyorsanız, duvarınıza monte edebileceğiniz bu çeşit bir platformla oldukça şık bir dekor meydana getirebilirsiniz. Hem kullanışlı hem de güzel görünümlü bir kupa askılığı için küçük paletlerden edinebilir ya da birkaç çivi ve çekiç darbesi ile kendi ürününüzü yapabilirsiniz. Belki de farklı boyamalar ve asacaklar ile bir tablo üzerine kupalarınızı asabilirsiniz.

Dilerseniz metal çerçeveler ile oluşturulmuş bir platforma minik kancalar ile düzenek kurabilir, dilediğiniz renge boyayabilir ve kupalarınızı asmak için kullanabilirsiniz. Hiçbirini bulamadıysanız eğer duvara yapıştırılabilir kulpları rengarenk boyayarak duvarınıza monte edebilir, kupalarınıza özel bir duvar hazırlayabilirsiniz.

6 – Her Şey Dahil Lavabo

mutfak fikirleri

Görsel Kaynak: Igmur

Lavabonuzun sadece kirli bulaşıklarınızı temizlemek için olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bazen sebze meyve yıkamak için de olabilir tabii. İşte bu lavabo bundan çok daha fazlası. Günlük kullanımınız için çok daha fazla fırsat sunan ve aynı zamanda oldukça dekoratif olan bu lavaboya ne dersiniz? Pek eşi benzeri görülmemiş bu lavabo tüm aradıklarınızı barındırıyor gibi. Hatta aramadığınız detayları da barındırıyor. Süzgeç alanı, çukur ve sığ platoformlar ve kesme tahtası. Üstelik temizlemesi de oldukça kolay.

Her eve, her mutfağa lazım böylesi.

7 – Ölçü Kaşıkları ve Kendi Özel Kapakları

mutfak fikirleri

Görsel Kaynak: futuristarchitecture

O tariflerde yazan 100 gram un kaç bardak ediyor, bir kap yağ kaç yemek kaşığı? Babam bu kadar güzel pasta yapmayı nereden öğrendi? İşte tüm bu soruların yanıtlarını bulabileceğiniz bir ölçü kapağı. Buna benzer bir düzenek ile, gram gram ölçülerinizi yazabileceğiniz hatta ve hatta favori tariflerinizi yazabileceğiniz bir düzenek hazırlayabilirsiniz. Artık sizin de yemeklerinizin, tatlılarınızın ölçüsü tam olacak ve tarifin tam ortasındayken unlu ellerinizle bir yemek kaşığı kabartma tozu kaç gram ediyordu diye internetten aratma derdiniz sona erecek.

Ayrıca ben yemek yapmaktan anlamam diyen beylere de kolay bir tarif kitabı olacak nitelikte.

8 – Çekmeceler kalp biz

mutfak fikirleri

Görsel Kaynak: Service Central

İçerisini sebzelik gibi kullanabileceğiniz çekmeceler de sizi daha düzenli bir mutfağa taşıyacaktır. Hop bir soğan aldık çekmeceden, hadi bir de patates. Oh ne keyifli yemek yapmak 🙂 Elbette iş bununla kalmıyor ancak yine de elinizin altında bütün aradığınız malzemeleri bulunca yemek yapmak gerçekten keyifli bir hale geliyor. Gerçek şu ki mutfağınızı e kadar severseniz orada o kadar çok zaman geçirmek istersiniz.

Tabii ki bunlarla bitmiyor. Çöp kutunuzun kenarlarına havlu asacaklarından yapıştırıp poşetlerinizi çöp kutunuzun kenarlarına sabitleyebilirsiniz. Bunun yanında aynı askılıklardan dolap kapaklarına yapıştırıp fırın eldivenlerinizi asabilirsiniz. Alüminyum folyo ve pişirme kağıtlarınızı dolap içlerine sabitleyerek temiz bir kullanım alanı oluşturabilirsiniz. Temizlenmiş ve uygun şekilde kesilmiş bir pet şişeyi süsleyerek poşetleriniz için bir sepet haline getirebilirsiniz. Yumurta kartonlarınızı buzdolabınızın içerisindeki ters duran ketçap, mayonez gibi soslarınızın altına yerleştirebilir, akmaları konusunda tedbirinizi alabilirsiniz. Bir kıskaçı yanı evrak mandalını buzdolabınızın demirlerine geçirebilir, ağzı açık paketli ürünlerinizi bu kıskaç ile tutturabilirsiniz. Mutfağınız sizin, ona her istediğiniz dokunuşu yapabilirsiniz ve işin güzel yanı bunun için çok para harcamanıza kesinlikle gerek yok.

Sizin kullandığınız ya da gördüğünüz pratik mutfak dekorları var mı? Bizimle yorum olarak paylaşmayı sakın unutmayın!

İlginizi çekebilecek diğer yazılar;

Leave a comment

Your email address will not be published.


*