Yeni Hediye Trendi; Saksıda Sukulentler

Sukulentler hem egzotik görünümleri hem de bakımlarının kolay olması dolayısıyla son zamanların en popüler bitkilerinden. Bu yazımızda sukulent bakımı hakkında bilinmesi gerekenleri, evde basit malzemelerle nasıl sukulent yapabileceğinizi ve hazır olarak satılan sukunlent önerilerini bulabilirsiniz.

Görsel; thesucculentsource

Sukulentler uzun zamandır evin içerisinde bakılabilen bitkiler arasında oldukça popülerler. Bunun sebebi olarak birçok neden bulunsa da başlıcaları sonsuz çeşitlilikte renk ve türe sahip olmaları, sulama ihtiyaçlarının yok denecek kadar az olması ve hatta bazı türlerinin ışığa bile çok az ihtiyaç duymaları. İsmini kurak mevsimlerde kendine yetecek kadar su tutabilen kalın yapraklarından alan sukulentler doğada genel olarak kurak alanlarda bulunuyor. Bu sayede sulamayı unuttuğunuz zamanlarda aklınızın kalmayacağı bir bitki türüne sahip oluyorsunuz. Ayrıca fazla büyümemeleri sebebiyle minimalizmi sevenler için biçilmiş kaftan.

Evde Sukulent Yapımı

İnternette hazır olarak satılan sukulentlerden farklı olarak bitkinizi tamamen kendiniz yetiştirmek istiyorsanız yapmanız gereken 4 adım var. Oldukça basit ve zahmetsiz bu adımlar sayesinde siz de kendi sukulentinizi kendiniz yeriştirebilirsiniz.

Görsel; bhg

Gerekli Malzemeler;

Sukulent Bitki Kökü

Küçük Saksı

Toprak

Çakıl

Dekoratif Malzemeler

 

Adım 1

Sukulentler fazla toprak ve su istemeyen bitkiler olduğu için yetiştireceğiniz türe bağlı olarak küçük bir saksı seçmenizde yarar var. Bu sevimli ve özgün bitkileri yetiştirmek için 5-10 cm yükseliğe sahip küçük bir saksı işinizi görecektir. Saksınızı seçtikten sonra yetiştirmek istediğiniz Sukulent türünü seçerken iyice araştırmanız gerekiyor. Genel olarak aynı olsa da hepsinin bakım ve görünümleri birbirlerinden farklı. İnternette tüm Sukulent türlerini kolayca bulabilceğiniz siteleri inceledikten ve alacağınız Sukulenti belirledikten sonra bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

Görsel; washingtonpost

Adım 2

Şehrinizdeki herhangi bir peyzaj ya da fidanlığa gidip Sukulentinizi ve gerekli malzemeleri edinebilirsiniz. Sukulentler suya fazla ihtiyaç duymayan bitkiler olduğu için saksının küçük ve toprağının az olması gerekmekte. Bu yüzden saksı zeminine toprağı koyduktan sonra üstüne 1 ya da 2 kat da çakıl sermemiz gerekiyor. Fazla suyun yavaşça aşağı süzülmesini sağlamak ve toprağın geçirgenliğini arttırmak için üst üste katmanlar halinde serdiğimiz çakıl ve toprağı birbirine iyice karıştırıyoruz.

Görsel; washingtonpost

Adım 3

Saksımızın içini hazırladıktan sonra geldi bitkiyi ekmeye. Bitkimizin kökünü saksıyı ortalayacak şekilde dikkatlice ektikten sonra ilk suyumuzu vermemiz gerekiyor. Rutin sulamalardan farklı olarak toprağın ve bitkinin nemlenmesi için biraz fazla su koymamız gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken şey toprağın göl haline gelmeden nemlenmesini sağlamak.

Görsel; washingtonpost

Adım 4

Sukulentimize can suyunu verdikten sonra sıra geldi görünümünü iyileştirmeye. Peyzaj mağazalarından aldığınız ya da elinizde bulunan istediğiniz herhangi bir malzemeden toprak çakıl karışımının üstünü kapatmanız Sukulentinize hoş bir görünüm sağlayacaktır. Bitki ekildikten sonraki süreçte saksının tasarımı tamamen size kalmış. İster bitkinizin rengiyle uyumlu taşlarla süsleyin ister zıt renklerle renk cümbüşü yaratın.

Görsel; washingtonpost

Sukulent Bakımı

Sukulentler sonsuz çeşitlilikte olsa da genel olarak suyu yapraklarında depolayan bitkiler olması sebebiyle fazla sulamaktan kaçınıyoruz. Eğer fazla su verirseniz yaprak yapılarında bozulmaları fark edebilirsiniz. Bunun dışında sukulentinizin günlük güneş ışığı ihtiyacını karşılamanız için cam kenarına ya da balkona koyabilirsiniz. Direkt olarak güneş ışığında saatlerce kalması da bitkiye zarar vereceğinden oda ışığında ya da doğrudan olmayan güneş ışığında bırakabilirsiniz.

Artık Sukulentiniz sevgiyle büyütülmeye ve size görsel bir şölen sunmaya hazır.

Görsel; washingtonpost

Evde saksıda Sukulent hazırlamaya üşenenler ya da zamanı olmayanlar için hazırladığımız sevdiklerinize hediye edilmeye hazır 8 Sukulent örneği. Keyifli okumalar.

 

1- Caracas

Görsel; çiçeksepeti

Aynı saksıda 3 farklı Sukulent türünü barındıran (Hovartia Zebrina, Crassula Hobbit ve Crassula Rubetris) bu sevimli ve dekoratif Sukulent örneği dostlarınız için mükemmel bir hediye adayı. İster evde ister ofiste dilediğiniz her yerde kullanmaya uygun bu havalı saksıyı hemen sipariş edebilirsiniz.

2- Comet

Görsel; çiçeksepeti

El yapımı özel beton saksısında size çöl ortamını yaşatan, evinize yeni bir soluk getirecek bu özel Haworthia Sukulenti sevdikleriniz için çok özel bir hediye olabilir.

3- Gasteria Aloe Hybrid Sukulent

Görsel; çiçeksepeti

3 boyutlu görünümlü saksısı ve şekli ile ananası andıran Gasteria Aloe Hybrid türü sukulent eviniz ya da ofisiniz için muhteşem bir bitki ve dekoratif ürün. Sevdikleriniz için bir bitkiden daha fazlasını ifade eden bu sukulent mükemmel bir hediye adayı.

4- Kişiye Özel Tasarımlı Sukulent Bahçeleri

Görsel; çiçeksepeti

Tamamen kişiye özel olarak tasarlanan ve el yapımı olarak üretilen dekoratif malzemeleriyle sukulent bahçeleri son zamanların favori hediyelerinden. İstediğiniz temaya uygun malzemeler ile özel sukulent bahçeleri oluşturabilir dostlarınıza özel bir hediye sunabilirsiniz.

5- Yuvarlak Beton Saksıda Sukulent

Görsel; çiçeksepeti

Minimalizmin ve sadeliğin dile gelmiş hali el yapımı beton saksıda sukulentler. Ev ya da ofis ortamına rahatça uyum sağlayabilen ve şıklığını sadeliğinden alan bu sukulent ürünü listemizin favorilerinden.

6- Sukulent Aranjmanları

Görsel; çiçeksepeti

Sukulent çılgınlığının bir başka önemli kolu ise aranjmanlar. Çeşitli sukulent ve diğer bitki türlerini içeren ve çizgi filmlerden fırlamış gibi duran bu sevimli ve şık aranjmanlara bakmanızı tavsiye ediyoruz.

 

7- Kişiye Özel Hobbit Evi

Görsel; çiçeksepeti

El yapımı olarak üretilen dekorasyon malzemeleri ile birlikte içinde kendi sukulentinizi yetiştirebildiğiniz bu ürünü yeni eve taşınan ya da kendi evi olsun isteyen yakınlarınıza hediye edebilirsiniz.

 

8- Sukulent Teraryumları

Görsel; çiçeksepeti

Sukulent bitkileri ile birikte farklı bitki türlerini ve çeşitli dekoratif ürünleri kombinleyebileceğiniz teraryumlar dostlarınız için şık ve özel hediye adayları.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*