Şarap Fıçıları ile Yapılmış Dekoratif Ev Eşyaları

Bir şarap fıçısı ne kadar dekoratif olabilir sizce? Bu yazıda yer verdiğimiz örnekler hayli sınırlarını zorlamış. Büyük bir kısmını evde kendinizin de yapabileceği birbirinden eğlenceli 15 fıçı tasarımı için yazımızı okumaya devam edin!

Birçoğumuzun yalnızca filmlerde karşılaştığı şarap fıçıları birçok boyutta üretiliyor. Bizim o izlediklerimiz genellikle 90 cm boyundaki 200 litrelik variller. Ancak 5 litreden 500 litreye kadar alabilen fıçılar da yok değil. Bu varillerden bazıları sonradan tekrardan kullanılabiliyor ancak hepsi için geçerli değil. Bu yazıda sizler için varillerle yapılan dekoratif ürünleri derledik. Bakalım içlerinden biri sizin de gönlünüzü çalacak mı?

1 – Fıçı ile yapılmış bebek beşiği

varilden bebek beşiği

Görsel: Julian Aparicio

Varilin güzel temizlenip şekilli başlıklar yapılarak kesilmesi ile tamamlanmış bir yatak. Bu yatağa birkaç ayak monte edilerek yere sabitleme yapılabilir, fotoğraftaki gibi ipler geçirilerek duvara asılıp salıncak gibi sallanabilir. Eğer gerçekten çocuğunuz için böyle bir beşik yapma niyetindeyseniz kullanılmamış temiz bir fıçı edinmenizi ve de her bir bölgesini ayrı ayrı sağlamlaştırarak kontrol etmenizi öneririz.

2 – Küçük dostlarımız için yumuşacık bir yatak

varilden köpek yatağı

Görsel: so creative things

Sevimli dostlarımız bir yatak, yastık görmesinler, hemen üzerine kıvrılıverirler. Onlara yumuşacık ve güzel görünümlü bir yatak yapmak için bir varili ortadan ikiye keserek güzelce zımparalamanız gerekiyor. Dilerseniz bir kısmına yukarıdaki gibi daha geniş bir oyuk açabilirsiniz.

İçerisine yumuşak bir minder ve dilerseniz varilin üzerine sevimli köpeğinizin ya da kendinizin isminin yazdığı bir platform ekleyebilirsiniz.

3 – Ahşap fıçı parçasından yapılmış yuvarlak ayna

ahşap varil ayna

Görsel: Astuces bricolage

Ayna ayna söyle bana, kaba bir ahşap varilden nasıl bu kadar modern ve şık bir ayna olabildin sen? Varilin bir halkası çıkarılarak içerisine ayna yerleştirilmiş ve duvarda kendine yakışacak türden bir yere monte edilmiş…

Varilin orta kısmından kesilen bir halka kullanılabileceği gibi baş ve dip kısımlarından parçalar alınarak da benzer bir çalışma yapılabilir. Hatta duvara monte edilen aynalı bile raf olarak bile kullanım sağlanabilir.

4 – Rahatlığı şüpheli, görünümü havalı fıçılardan bahçe koltuk takımı

varilden koltuk takımı

Görsel: Easyhome

Sağlam olduğuna çok emin olunan variller kullanılarak yapılan bir bahçe takımı var sırada. Hatta sadece koltuk olabilsinler diye hazırlanan variller de olabilirler. Aksi halde hoş olmayan çatlak ve kırklarla dolu bir tecrübe yaşanabilir çünkü 🙂

2 adet varilin alt ve üt metal kısımları koltukların kolu olabilecek şekilde bırakılarak gövde kısmının yarısı kesilmiş. Ardından oturacak ve sırt yaslanacak olan kısımlarına tahtalar monte edilmiş. Sehpa olarak da yarısı kesilen bir varil ayaklar için boşluklar açılarak doğal hali ile kullanılmış.

5 – Salonlarınızın yeni fenomeni varil şarap sehpası

şarap standı

Görsel: Pinterest

Şarap varili içerisinde şarap olur elbette. Bunda şaşılacak bir şey yok. Burada farklı olan varilin bir sehpa, bir kitaplık gibi kesilerek içerisine kadehlerin ve şarap şişelerinin yerleştirilmesi. Geniş salonların en şık ve kullanışlı dekorlarından birisi olabilir.

6 – Her göreni kendine aşık eden ahşap varilden orta sehpa

varilden sehpa

Görsel: robofes

Şarapseverlere müjde! Atmaya kıyamadığınız şarap mantarlarınızı değerlendirme vakti geldi. Ancak öncesinde genişçe bir varili bu halde hazırlamanız gerekiyor. Üzerine cam kestireceğiniz bu varilinin içerisine de şarap mantarlarınızı ve açılmamış şaraplarınızın birkaçını yerleştirebilirsiniz.

7 – Banyoda da mı varil? Elbette!

varilden banyo lavabosu

Görsel: Nice Photo

Lavabonuzun görünümünden hoşnut değil misiniz? O zaman borunun etrafını bir varil ile çevirin. Böylelikle hem banyonuza ahşap bir dekorla doğal bir hava katarsınız hem de hoşlanmadığınız çirkin bir görünümden kurtulabilirsiniz.

Ancak tahtanın şişebilen bir madde olduğunu da unutmamak gerek, varile fazla su sıçratmamalı ve sık sık kurulamalısınız.

8 – Evlerin ışıl ışıl dekoru fıçıdan yapılmış avize

varil avize

Görsel: Clipgoo

Farklı avize modelleri her zaman ilgi çekici olmuştur. Her odanın atmosferine uygun, dekorunu tamamlayan bir avize bulunabilir.

Bu avizede ise ahşap bir varilden yukarıdaki gibi ince bir kısım kesilerek çıkartılmış ve içerisine ampuller monte edilmiş. Salonlara ve mutfaklara karizma katacak bu şaheser çıkmış ortaya gördüğünüz üzere.

9 – Dev varil içinde huzur dolu bir uyku isteyen?

varil yatak

Görsel: Amazing Interior Design

Bir an için kendinizi kocaman bir varilin içerisinde hayal edin. Dev bir varilin içinde uyumak fikri kulağa oldukça ürkütücü geliyor değil mi?  Ancak yukarıdaki manzara fikrinizi değiştirebilir. Kısa bir merdivenle ulaşabileceğiniz bu romantik yatak adeta ev içerisinde kamp atmosferi yaratacak gibi duruyor.

Üstelik bu fotoğraftaki yatak internet üzerinden oda ve ev kiralayabildiğiniz bir sitede de yer alıyor. Yani tamamen gerçek 🙂

10- Şarap fıçısından şaraplar için raf

varilden raf

Görsel: Pinterest

Ahşap renginin her duvar rengine yakışması bir tesadüf müdür bilemiyorum ancak ahşap detaylı raflar her zaman daha doğal ve karizmatik duruyorlar. Siz de kitap, biblo veya şişelerinizi dizmek için varilden bir parça kullanabilirsiniz. Zaten şaraplarınızı dizmek için şarap fıçısından daha güzel bir aksesuar olamaz değil mi? 🙂

11 – Ev ahalisinin binmek için kavga edebileceği varil salıncak

fıçı salıncak

Görsel: Today TV

Madem bebeklere beşik oluyor, yetişkinlere de salıncak olsun olmaz mı 🙂 Ayrıca çocuklar ve evcil hayvanlarınız için de bahçenizde bulunabilecek hoş bir oyuncak bu salıncak.

Yapımı oldukça basit, esas zor olan fıçı ile birlikte içindeki kişileri de taşıyabilecek kadar sağlam bir dal bulmak.

12 – Bahçelerin en havalı çocuğu varil saksı

varilden saksı

Görsel: Best gardening supplies

Genellikle viski varilleri daha küçük olurlar. Bilhassa o variller bahçelere saksı olmaya çok uygundur. Tahtanın doğaya ağaçtan gelmesi, onun neden bu kadar doğal olduğunun göstergesi aslında. Bahçelerinizde şık dekorasyonlar yapmak için en doğal olanı, varilleri tercih edebilirsiniz.

13 – Partilerin kıskandıran dekoru olacak varil soğutucu

varilden soğutucu

Görsel: Wine Enthusiast

Bahçe partileri, ofis partileri ve festivaller için favori olabilecek bir ürün var şimdi de. Bu ürün çok kullanışlı değil ancak çok havalı. İçeceklerinizi gece boyunca soğuk tutacak bu varil için bol miktarda buz gerekiyor. Açılır kapanır düzenek ile hazırlanan bu sandık biçimindeki varilin içerisine doldurduğunuz buzlar eriyerek yere damlayabilir, bu sebeple içerisinde mutlaka bir ek platform olmalı.

14 – İster oturun ister sehpa olarak kullanın; varilden puf

varil puf

Görsel: Thippo

Bir varili ortadan ikiye kesip iki ayrı dev kase elde edebilirsiniz. Bunlardan birini ters çevirdiğinizde sizin için kullanışlı bir sehpaya dönüşecektir. Dilerseniz diğerinin içerisini doldurup üzerine de bir minder yerleştirerek onu bir çeşit puf tabureye çevirebilirsiniz.

Dilediğiniz zaman oturabileceğiniz dilediğiniz zaman da sehpa olarak kullanabileceğiniz şirin mi şirin bir puf!

15- Ve sözün bittiği yer… Otantik banyo küveti

fıçı banyo

Görsel: Grolie Home

Bu banyoda yıkanmak keyifçilikte kaçıncı evre? Hayatın hangi aşaması? Banyonun her detayı ayrı bir inceleme gerektiriyor ancak bizim odak noktamız varilden yapılan küvet elbette. Adeta bir vahşi batı filmi içerisinde hissi yaşatıyor.

Gördüğünüz üzere bazen en kaba ve alakasız görünebilen nesnelerden beklenmedik şıklıkta ürünler elde edilebiliyor. Sadece doğru bakış açısı ile yaklaşıp biraz hayal gücümüzün sınırlarını zorlamamız yeterli. Varillerden yapılan ilginç ve kullanılabilir olduğunu düşündüğümüz ürünleri sizler için derledik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

Leave a comment

Your email address will not be published.


*