Şarap Mantarları İle Yapılan Yaratıcı Ev Tasarımları

Şarap mantarları ile birbirinden kullanışlı ve yaratıcı tasarımlar ile ufkunuzu açmaya geldik! Yazıyı okuduktan hemen sonra sizlerin de benzer tasarımları hayata geçirmek isteyeceğinizden şüphemiz yok!

Mantar meşesi ağacından, ağaca zarar vermeden çıkarılan kabuklar ile yapılan şarap mantarları aslında birçok alanda kullanılıyor. Bu mantar tıpalar bazen zeytin yağı ile bazen şarap ile bazen de farklı yollar ile evimize giriyor. Peki onları değerlendirmeyi hiç düşündünüz mü? Büyük bir kısmımız direkt atmaya kıyamıyor ve belki bir şeyler yapılır diyerek çekmeceye atarak biriktiriyor bu mantarları. O zaman hazır olun ve yavaşça mantarlarınızı çıkarın ortaya. İşte geliyor! Karşınızda şarap mantarları ile harikalar yaratan fikirler!

1 – Şarap Mantarı İle Paspas

şarap mantarları ile neler yapılabilir

Görsel Kaynak: Design à la maison

Banyodan çıktığınızda üzerine basabileceğiniz yumuşacık bir paspas yapmak isterseniz şarap mantarlarını kullanabilirsiniz. Bunun için mantarları dikine olarak 2’ye bölün. Arından birbirine silikon tabancası ile yapıştırın. Ardından sizi yumuşacık ve kaliteli bir paspas bekliyor.

Dilerseniz mantarları hiç kesmeden dik şekilde birbirlerine yapıştırın. Ardından bir çerçeve içerisine konumlandırın, aynı ikinici fotoğraftaki gibi. İSter balkonunuza, ister banyonuza hatta dilerseniz oturma odanıza yerleştirin.

2 – Şarap Mantarları ile Mantar Pano Yapımı

mantar DIY

Görsel Kaynak: FaithTap

Mantar pano adını nereden alır sizce? Bu iki mantar aynı mantar arkadaşlar, aydınlanmayı hep birlikte yaşadıysak şimdi orijinal mantar panomuza dönebiliriz. Bir çerçeve içerisine güzelce temizlenmiş mantarlarınızı yan yan ya da dik dik dizerek birbirlerine sabitleyin. Dilerseniz mantarların ortasından bir ip geçirin, dilerseniz silikon tabancası ile birbirine yapıştırın. Nasıl isterseniz.

Tüm bu süreçleri tamamladıysanız dilediğiniz yere yerleştirebilirsiniz panonuzu. Dilerseniz salona dilerseniz evinizin girişine dilerseniz de mutfağınızda unutmamanız gereken notların yapıştırıldığı o keşeye yerleştirebilirsiniz.

3- Şarap Mantarı Kullanarak Nihalenizi Kendiniz Yapın!

şarap tıpası ile nihale

Görsel Kaynak: Easy Craft Ideas

Şarap mantarları o kadar dekoratif ki dilerseniz çerçeveleyip duvarınıza bir tablo yapabilir dilerseniz de aynı yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi bir nihale olarak kullanabilirsiniz. Üstelik yalnızca bir çerçeve içerisine mantarları yerleştirmeniz yeterli.

Bunu yaparken bazıları mantarları birbirlerine yapıştırmayı tercih ediyor. Bazıları ise mantarların tam olarak yerleşeceği büyüklükte bir çerçeve tercih ederek yalnızca içerisine yerleştiriyor. Her şartta güzel ve kullanışlı bir eşya olduğunu elbette söyleyebiliriz.

4- Koltuk ve Sehpalarınız Evinizin Yüzeyini mi Çiziyor?

mantar tıpa kullanım alanları

Görsel Kaynak: martha stewart

Sehpalar, koltuklar, masalar veya sandalyeler, kıymetli parkelerinizi çizmesin; fayanslarınıza zarar vermesin istiyorsanız bunun çözümü oldukça basit.

Parke veya seramik yüzeyleri çizen eşyalar yüzünden temizlik yapmak oldukça zor olabiliyor. Koltukları yerinden oynatmanın zorluğu da cabası tabii. Evin şeklini değiştirmeye niyetlendiğiniz anda mutlaka çizilen bir yüzey görebilirsiniz. Hele ki kiralık bir evde oturuyorsanız ev sahibiniz için bu durum oldukça can sıkıcı. Bu durumdan kurtulmak için tek ihtiyacınız olan bir mantar. Evet, yalnızca 2cm kalınlığında kestiğiniz şarap mantarlarını bu eşyalarınızın ayaklarına yapıştırmanız yeterli.

5 – Şık Bardak Altıklarını Şarap Mantarlarınızı Kullanarak Yapın.

mantar tıpa bardak altlığı

Görsel Kaynak: Recommended keywords

Kimi tablo olarak kullanmayı seviyor çerçeve içerisindeki mantarları, kimi mantar pano, kimi de bu örnekteki gibi bardak altılığı olarak tercih ediyor. Bilhassa şarap kadehlerinizin altına mükemmel bir uyum sağlayan bu bardak altıkları için mantarları halka halka ya da dikey olarak kesin; hatta dilerseniz direkt olarak bir yüzeye yapıştırın.

Salonunuzun şık bir dekoratif parçası olabilir, aynı zamanda misafirleriniz için de oldukça ilginç bir sunum olabilir. Hatta bu ve benzeri bardak altlıklarından fazlaca yaparak sevdiklerinize hediye de edebilirsiniz.

6 – Şarap Mantarı Kullanarak Pano Yapmak

mantarlarla yapılmış tasarımlar

Görsel Kaynak: bricolage facile

Mantarlarla mantar pano örneklerinden bahsetmiştik. Burada ise olayın boyutunu biraz değiştirip fotoğraf asabileceğiniz büyük bir pano haline getirilmiş. Siyah bir çerçeve içerisinde ortadan ikiye ayrılan mantarlarla hazırlanan bu çerçeve ya da pano sizin istediğiniz her koşulda kullanılabilir. İsterseniz aynı bir mantar pano gibi kullanabilirsiniz isterseniz de mandallarını kullanarak çeşitli notlar, resimler veya fotoğraflar tutturabilirsiniz.

7 – Duvar Panosunun Bir Başka Boyutu

mantar pano

Görsel Kaynak: interiordesainrumah

Evinizin girişinde, o yalnız başına duran kuru çiçeğinizin yanına bir tamamlayıcı öge mi arıyorsunuz? İşte buldunuz! Bundan sonra şarap mantarlarınızı atmayıp saklamaya başlayacağınızı tahmin ediyorum Şunun şıklığına bakın! dilerseniz fotoğraflarınızı tutturun dilerseniz anahtarlarınızı asın. Evinizin her bölmesini güzelleştirecek muazzam bir tasarım.

8 – Mutfağınızın ya da Evinizin Bir Kısmını Bu Şekilde Tasarlamaya Ne Dersiniz?

mantar tasarımlar

Görsel Kaynak: Trucs et Bricolages

Bu örnekte de mutfak tezgahının yukarısı mantarlarla kaplanmış. Tek kelime ile muazzam bir çalışma! Şıklıksa şıklık, sporsa spor; aradığınız her tarza hitap edebilecek bir dekorasyon. Özellikle ahşap renkli bir mutfağınız varsa ve bu mutfağı biraz sıkıcı bulmaya başladıysanız, hemen elinize bir silikon tabancası alın ve biriktirdiğiniz şarap mantarlarını o çekmeceden çıkarın!

9 – Mutfağınıza Yepyeni Bir Kaşıklık Geliyor!

sarap mantarı

Görsel Kaynak: a magical mess

Mutfağa girdik madem devam edelim. Çatan ve kaşıklarınızı koymak için oldukça güzel bir sepet yapabilirsiniz. Önce bir konserveyi ya da eski kabınızı güzelce yıkayın, kurulayın. Ardından yukarıdaki şekile ulaşabileceğiniz bir düzen tutturarak teker teker yapıştırın mantarları üzerine. Elbette biricik dostumuz silikon tabancası ile bu işlemi gerçekleştiriyoruz.

10 – Şarap Mantarları ile Takı Yapabileceğinizi Biliyor muydunuz?

şarap mantarından küpe

Görsel Kaynak: All Top

Şarap mantarlarınızı güzelce temizledikten sonra halka halka kesin ve ince bir delik açarak kulplar geçirin. Ardından kulpları bir yapıştırıcı ile sabitleyin. Sonrasında dilerseniz çıkartmalar dilerseniz kendi çizdiğiniz resimler yapıştırın. Hatta direk mantarın üzerini boyayın. Siz nasıl isterseniz o şekilde tasarımınızı tamalayın.

11 – Dolap Kapaklarınızdaki Kulplar Sizi Yarı Yolda mı Bırakıyor?

şarap mantarı

Görsel Kaynak: dollar store crafts

Ah şu kulplar, bizi hep yarı yolda bırakıyorlar. Üstelik bazen o kadar uyumsuz oluyorlar ki, onları değiştirmek istiyoruz. Şampanya veya şarap mantarlarına birer vida yapıştırarak eski sıkıcı dolap ya da çekmece kulplarınızdan kurtulun. Dilerseniz mantarlarınızı boyayabilirsiniz, daha düzenli bir görünüm istiyorsanız da tüm mantarların aynı olmasına ve mümkün olduğu kadar büyük olmasına özen gösterin. Yalnız çok sıkı bir kullanım gerçekleştirirseniz bu kulplar da sizi yarı yolda bırakabilir, bunu da unutmamakta fayda var değil mi?

BONUS: EVDE DENEMEYİN 😉

wearable art

Görsel Kaynak: juneau empire

Bu nasıl bir şarap sevgisi arkadaşlar? 🙂 Şaka bir yana oldukça ilginç bir çalışma olduğu aşikar. Donna Powel’e ait bu tasarım için şarap ve şampanya tıpaları kullanılmış ve yaklaşık 80 kiloymuş. Elbette sanat sanat içindir diyor ve böyle bir şey yapmanızı önermiyoruz. Bakın yukarıda çok daha kullanışlı ve kolay örnekler var 🙂

Siz daha önce şarap mantarları ile bir tasarım yaptınız mı? Yaptığınız ya da gördüğünüz farklı tasarımlar nasıldı? Bizimle fikir ve önerilerinizi paylaşmayı ihmal etmeyin!

Kendi evinizde, kendi emeğinizle yapabileceğiniz başka neler var öğrenmek ve denemek ister mnisiniz? Aşağıdaki yazılara mutlaka göz atın o halde!

Leave a comment

Your email address will not be published.


*