Yeni Başlayanlar İçin Yazımı Rahat 10 Dolma Kalem Modeli

yazımı rahat dolma kalemler

Yazmayı adeta bir tutkuya dönüştüren dolma kalemler, çok eski dönemlerden beri insanların en özel eşyaları arasında yer alıyor. Dolma kalem; el yazısı sevenler için farklı çeşitleri, bakımı, mürekkebi ve yazım teknikleri ile beraber bir hobiye dönüşürken aynı zamanda hediye olarak da büyük bir değere sahip. Sofistike zevklere sahip kişilere hediye edilebilecek en eşsiz ürünler arasında bulunan dolma kalemler, uzun yıllar boyunca ilk günkü formlarını korudukları için hiç eskimeyen hediyelerden sayılıyor.

Dolma kalem kullanmaya yeni başlayacaklar ya da her ortamda rahatça dolma kalem kullanmak isteyenler tarafından genellikle Lamy ve Kaweco markaları ilgi görüyor. Bu markaların da bazı spesifik modelleri, insanlar tarafından sıkça tercih ediliyor. 

Dolma Kalem Bakımı

Dolma kaleme sahip olan kullanıcıların ürünü çok daha uzun süre kullanabilmek adına düzenli ve özenli bakım yapması büyük önem taşıyor. Dolma kalemi temizlerken deterjan, çamaşır suyu ve amonyak oranı yüksek olan sıvılardan kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Kalemin uçlarında kalan kurumuş mürekkeplerin jilet gibi fazla keskin araçlarla kazınmaması da öneriliyor. Bakım için en ideali temiz ve ılık su kullanmak. Suyu kalemin içine birkaç defa çekip boşaltabilir ve kaleminizi bir süre suda bekletebilirsiniz. Bunun yanı sıra uzun süre kullanılmayacak dolma kalemlerin içinin mutlaka boşaltılması gerekiyor. Eğer ilgiliyseniz eşsiz özelliklere sahip el yapımı dolma kalemlerle ilgili bilgi almak için el yapımı kalem üreticisi Oruç Gazi Kutluer ile yapılan söyleşiye göz atabilirsiniz. 

Dolum Haznesi Tipleri

Dolma kalemler; ek bir mekanizmaya ihtiyaç duyan dolum sistemleri, kendi mekanizmasına sahip olan dolum sistemleri ve mekanizmasız dolum sistemleri olmak üzere üçe ayrılıyor. Ek mekanizmaya ihtiyaç duyan sistemlerin kartuş, dönüştürücü ve sıkma gibi farklı çeşitleri bulunuyor. Benzer şekilde kendi mekanizmasını içinde bulunduranların da vakum, sıkma ve piston olarak üç tipi oluyor. Mekanizmasız sistemler ise eyedropper olarak geçiyor. 

Bunların arasından kartuş, en pratik dolum sistemi oluyor. Genellikle kullan-at şeklinde olan bu türler, seyahatlerde kullanışlı olsa da çevreye ve bütçeye zarar verebildiği için dolma kalem mantığının biraz dışında kalabiliyor. Sıkmalı dolum sistemi ise en eski yöntem oluyor. En büyük mürekkep haznelerine sahip olan dolum sistemleri arasında ise pistonlu dolma kalemler bulunuyor. Ancak bunlar özel bir bakıma ihtiyaç duyabiliyor.

Dolma Kalem Uçları & Uç Nasıl Değiştirilir?

Dolma kalem uçları, kalemin performansına ve yazım becerisine direkt olarak etki ediyor. Büyük uçlarla çok daha konforlu bir şekilde yazı yazmak mümkün oluyor. Ancak el yazısı küçük olan ve harfler arasında az boşluk bırakan kişiler, ince ve ekstra ince uçları da tercih edebiliyor. Büyük harflerle yazılacağı zaman ya da güzel imzalar atabilmek için orta ya da geniş uçlara yönelmek gerekiyor. İtalik uçlar da hafif eğimli ve geniş oldukları için el yazısında ekstra yumuşaklık sağlıyor. 

Uç değişimi ise genellikle dolma kalemin markasına ve tipine göre değişkenlik gösteriyor. Ancak uç değişimi sırasında kesinlikle ucu fazla zorlamamak gerekiyor. Örneğin; dolma kalemin kapağı bir el aleti gibi kullanılabiliyor. Bu yöntemde kapağı ucun üstüne bastırıp kapağa zemine doğru, kaleme de geriye doğru bir kuvvet uygulamak gerekiyor. Doğru kuvveti uyguladığınızda ucun kolayca çıktığını görebilirsiniz. Sonrasında kolayca yeni ucu yerine takabilirsiniz. 

Dolma Kaleme Nasıl Mürekkep Doldurulur?

Dönüştürücülü dolum sisteminde, şişe mürekkep içine kalem daldırılıyor ve dönüştürücünün üstü çevriliyor. Çevirdikçe dönüştürücünün içi mürekkeple doluyor. Pistonlu dolma kalemde ise öncelikle pistonu üst kısmındaki yeri çevirip içerideki havayı dışarı çıkarmak gerekiyor. Ardından kalem, mürekkep şişesine batırılarak üst kısım ters yönde çevriliyor ve bu sırada kalem mürekkeple doluyor. Vakumlu dolma kalemlerde de tepe kısım çekilerek kalem içine hava dolduruluyor. Ardından kalem mürekkep şişesine daldırılıp üst kısmından aşağıya doğru kuvvet uygulanıyor. Bu esnada kalem içindeki hava yavaşça boşalmaya başlıyor. Son olarak tık sesi duyulduğunda mürekkep doldurma işlemi tamamlanıyor. 

Yeni Başlayanlar için Mürekkep Önerileri

Mürekkepler karakterlerine göre kuru ve yaş olmak üzere ikiye ayrılıyor. Yaş mürekkepler, daha hafif kıvamlı ve akışkan oluyor. Kuru mürekkepler yaş tipte kalemlerle, yaş mürekkepler de kuru tipte kalemlerle beraber kullanıldığında iyi performans sergiliyor. Yaş mürekkepler yaş tipte kalemlere konulduğunda akışkanlığı nedeniyle kalem tarafından kusulabiliyor. Kuru mürekkepler de kuru tipte kalemlere konulduğunda kağıda akmama ya da zor akma gibi problemler çıkartabiliyor.

Bunların dışında mürekkeplerin shading ve sheening gibi karakterleri de bulunuyor. Shading; yazının belirli yerlerinde ton farkı oluşmasına deniyor. Bu durum da mürekkep karakterine bağlı oluyor ve sıfır shading yapan kalemler kusursuz bir yazım ortaya koyabiliyor. Sheening ise mürekkebin kurumasından sonra belirli bir açıdan farklı renklerin görünmesi oluyor. Yani siyah mürekkeple yazıldığında belli yerlerde mavi ya da sarı gibi renkler çıkabiliyor. Bu da mürekkep karakteriyle alakalı olmakla beraber bazıları için iyi bir özellik, bazıları için de tercih edilmeyen bir durum oluyor.

Dolma Kalem ile ilgili Merak Edilenler

1. Günlük Hayatta Not Tutmak için Kullanılabilecek İnce Uçlu Dolma Kalem Bulunuyor mu?

İnce yazı yazmak ve defterlerde arkaya geçme sorununu önlemek için çok ince uçlu kalemler üretilemiyor. Bu problemleri yaşamadan dolma kalemi not tutmak için kullanmak adına buna uygun kağıtlara sahip defterler kullanmak gerekiyor. 

2. Ucu Pas Tutmuş ve Mürekkebi Kurumuş Dolma Kalemler Nasıl Temizleniyor?

Temizleme işleminde çok hassas davranmak gerekiyor. Bunun için oda sıcaklığında beklemiş ve ılık olan içme suyu kullanılabiliyor. 

3. Her Mürekkep Bütün Dolma Kalemlerde Kullanılabiliyor mu?

Her mürekkep, tüm dolma kalemlerde kullanılmak üzere üretiliyor. Yalnızca bazı mürekkeplerde performans farkları bulunabiliyor. 

4. Her Dolma Kalem Her İki Elde de Kullanılabiliyor mu?

Eğer dolma kalem üzerinde el ayrımı bulunmuyorsa her iki el kullanılarak da dolma kalem ile yazı yazılabiliyor. El ayrımı olan dolma kalemlerin üzerinde R ya da L ibaresi bulunuyor.

Siz de keyifli bir yazma deneyimi yaşamak ya da sevdiklerinize bu deneyimi yaşatmak istiyorsanız uzun yıllar boyunca zevkle kullanılabilecek şık bir dolma kalem satın alabilirsiniz. Birbirinden kaliteli dolma kalemleri incelemek ve hemen sipariş vermek için ciceksepeti.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*